Rakušané považují jádro za rizikovou technologii, staví se proti dostavbě Dukovan

Rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter kritizoval v Lucembursku českou vládu za to, že plánuje dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Na okraji zasedání ministrů životního prostředí Evropské unie požádal o schůzku svého českého kolegu ministra Richarda Brabce (ANO), kterému řekl, že jaderná energie by neměla v Evropě zažívat renesanci. 

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Brabec svého kolegu ujistil o transparentnosti postupu při zamýšlené dostavbě. Brabec po schůzce poznamenal, že Česko sice vnímá rozdílný pohled sousední země na jadernou energetiku, považuje ale rozhodování o tom, jak energii získávat, za suverénní rozhodnutí každé země a její vlády. Jádro je podle Brabce pro Česko klíčovou cestou k postupnému nahrazování zastaralých bloků hnědouhelných elektráren.

„Obnovitelné zdroje můžeme použít, ale vždy musíme mít zdroj základního zatížení,“ podotkl s tím, že pro jádro se Česko rozhodlo historicky a také proto, že tento způsob výroby energie pokládá za bezpečný.

Video Studio ČT24
video

Brabec vysvětloval Rakušanům pozici Česka

 

Petice z Dolních Rakous

Rakouský ministr po schůzce českým novinářům řekl, že na jednání vyjádřil jasný protest Vídně proti rozvoji jaderné energetiky a předal Brabcovi petici více než 80 tisíc občanů sousední země Dolních Rakous, kteří plán odmítají.

„Jaderná energie podle nás není udržitelný zdroj energie, ale velmi riziková technologie,“ zopakoval pro média Rupprechter dlouhodobě známý postoj své země. Brabec jej prý ujistil o tom, že ČR poskytne Rakousku včas všechny potřebné informace. „Vyjádřil se také, že celý ten proces potrvá ještě velmi dlouho a jsou s tím spojené ještě otázky financování,“ poznamenal rakouský ministr.

Přibývá tisíce připomínek

Možná dostavba Dukovan je nyní ve fázi takzvaného zjišťovacího řízení a už nyní přichází tisíce připomínek. Protože posuzování vlivu dostavby na životní prostředí bude v tomto případě mezinárodní, bude podle českého ministra třeba vzít úvahu i názory ze zahraničí.

Společnost ČEZ požádala české ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu případné výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí letos v červenci.