České skupiny EPH a PPF mohou ovládnout doly a elektrárny v Německu. Brusel souhlasil

Evropská komise nemá námitky proti převzetí dvou firem švédské společnosti Vattenfall v Německu českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) v konsorciu se společností PPF Investments. Komise ve čtvrtek uvedla, že transakce nebude mít nepříznivý vliv na hospodářskou soutěž na odpovídajících trzích.

Švédská vláda prodej dolů a tepelných elektráren státní švédské firmy Vattenfall v Německu schválila přes protesty ekologů počátkem července.

Transakci, která se týká firem Vattenfall Europe Generation a Vattenfall Europe Mining, posuzovala Komise s ohledem na možné dopady na trh s hnědým uhlím, dodávky prachového hnědého uhlí v Německu a výrobu a velkoobchodní dodávky elektrické energie.

Na trhu s hnědým uhlím není mezi účastníky konkurenční vztah, Vattenfall vyvíjí v Německu aktivity v Lužici – tedy v Sasku a v Braniborsku, zatímco EPH prostřednictvím své dceřiné firmy Mibrag provozuje povrchové doly ve středním Německu, připomněla komise v tiskové zprávě.

„V důsledku německé energetické politiky zaměřené na snížení emisí CO2 bude hnědé uhlí navíc v nadcházejících letech čelit rostoucí konkurenci ze strany jiných zdrojů energie, jako je zemní plyn, což bude smluvní strany po provedení transakce výrazně omezovat.“

Z vyjádření Evropské komise

Na trhu prachového hnědého uhlí bude i po spojení podnik čelit velké konkurenci ze strany RWE, která si v tomto odvětví udržuje vedoucí postavení na trhu, uvedla komise.

Společný podnik také podle ní nebude mít schopnost, ale ani motivaci, znemožňovat zákazníkům přístup k dodávkám elektrické energie, a to vzhledem k omezené nahraditelnosti dodávek hnědého uhlí, existenci dlouhodobých smluv a vzájemné závislosti dodavatelů a zákazníků.