Vyvážené zboží míří z 84 procent do EU. Do Ruska jde minimum

Český export do Ruska dál klesá, od ledna do července se meziročně snížil o dalších 12 procent. Dovoz z Ruska do Česka se propadl v hodnotovém vyjádření dokonce o 40 procent. Ruská federace se tak na tuzemském exportu podílí již jen z 1,7 procenta, zatímco v roce 2012 to byly téměř čtyři procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Dál také roste závislost českého vývozu na zemích Evropské unie. Mezi hlavní důvody patří i sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli jeho roli při anexi Krymu.

Pokles obchodní výměny s Ruskem je však podle Hospodářské komory ČR způsoben několika faktory, zejména narůstáním podílu Německa na celkovém českém exportu, k čemuž přispívá i aktuální kurz koruny k euru. „Určitou roli hrají rovněž ekonomické sankce EU, a to vzhledem k tomu, že ruská strana dává přednost domácím výrobcům či firmám ze zemí, které se výslovně nevyjádřily ve prospěch sankcí,“ uvedl Miroslav Diro z komory. Nemalou měrou na obchodní výměnu působí i ne úplně dobrý stav ruské ekonomiky.

Rostl vývoz do Německa a do Francie

Český vývoz do Německa si v prvních sedmi měsících roku připsal nárůst o 4,2 procenta meziročně. Ještě rychleji rostl zájem tuzemských firem o Francii, kam export stoupl o 5,2 procenta. Naopak do USA české podniky vyvezly o téměř osm procent zboží meziročně méně. Závislost tuzemského vývozu na zemích EU se tak dál zvyšuje, do zemí osmadvacítky míří již 84 procent českého vývozu.

Zaměření českých exportérů ovlivňuje podle náměstka ministra průmyslu Vladimíra Bärtla řada faktorů - od konfliktů na Středním východě a severu Afriky přes sníženou koupěschopnost a sankce vůči Rusku až po historicky danou průmyslovou strukturu české ekonomiky, navázanou na západoevropské ekonomiky, především německou.

  • 1999 - 88,1 procenta
  • 2001 - 87,3 procenta
  • 2003 - 87,9 procenta
  • 2005 - 86,0 procent
  • 2008 - 85,7 procenta
  • 2010 - 84,3 procent
  • 2013 - 81,0 procenta
  • 2014 - 82,2 procent
  • 2015 - 83,2 procenta
  • 2016* - 84,1 procenta
  • zdroj: ČSÚ, *údaje za leden až červenec

MPO podle něj nadále podporuje myšlenku dobývání perspektivních trhů mimo EU, nástroje podpory exportu jsou zaměřeny především tímto směrem. „Jsme řízeni poptávkou podniků, které v současné době na evropském trhu nalézají dostatek zakázek i solidní konkurenceschopnost. Současný trend tedy považujeme vzhledem ke shora uvedené situaci na mnoha mimoevropských trzích za přirozený,“ dodal Bärtl.

Loni se český export do Ruska snížil téměř o třetinu. EU v roce 2014 uvalila sankce na Rusko kvůli jeho roli při anexi Krymu a při nepokojích na východě Ukrajiny, kde nadále trvá konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Rusko naopak zakázalo dovoz vybraných potravin z evropských zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 19 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...