Vláda vybrala hlavní oblasti pro český výzkum. Mohou získat 70 miliard korun

Digitální a průmyslové technologie, životní prostředí nebo dopravní prostředky pro 21. století vytyčila vláda jako perspektivní v oblasti výzkumu pro české hospodářství. V příštích letech by do nich mělo zamířit z evropských, národních, regionálních i soukromých zdrojů zhruba 70
miliard korun. 

Pavel Bělobrádek
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Vláda to v pondělí schválila v rámci aktualizované Národní strategie inteligentní specializace, kterou jí předložil vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek.

Materiál byl předběžnou podmínkou pro čerpání evropských fondů, musí ho schválit ještě Evropská komise. Na jeho přípravě se podílely firmy i výzkumné instituce a neziskový sektor. Bělobrádkův úřad tvrdí, že by strategie měla přispět k lepší spolupráci právě mezi veřejným sektorem a podniky. Materiál se zabývá i podporou soukromých investic do vědy a aplikovaného výzkumu.

 Zástupce Evropské komise Collin Wolfe z Generálního ředitelství pro regionální rozvoj letos na jaře v Praze upozornil, že Česko musí zlepšit spolupráci výzkumu a inovací s průmyslem a podnikatelskou sférou. Stát musí podle něj upřít pozornost na domácí firmy, aby se lépe zapojily a mohly využít výzkumné programy. Právě k tomu by strategie měla přispět.

V Česku se ročně investuje zhruba 88 miliard korun do výzkumu a vývoje s tím, že více než polovinu představují investice soukromého sektoru. Spolupráce mezi veřejnou výzkumnou sférou a soukromou je ale malá, odhadem odborníků kolem 1,5 až dvou miliard korun.

Vláda nedávno také schválila, že na českou vědu ze státního rozpočtu půjde příští rok o 3,75 miliardy korun více než letos. Posílit se má zejména aplikovaný výzkum.