Zájem o ubytování v Česku roste, lidé lákají turisty do svých domů

Pryč je útlum zájmu o ubytování z roku 2014 – poptávka po hotelech, apartmánech nebo chatách znovu stoupá. Klasické nabídce ale vyrostla konkurence. Hlavně v atraktivních místech lidé lákají turisty do vlastních domů nebo bytů. Sami se na léto buď uskromní nebo přestěhují úplně jinam.

Video Události
video

Roste poptávka po ubytování

Dolní Dunajovice, Pavlov, Klentnice. Na straně jedné davy turistů, na straně druhé poutače nabízející ubytování. 

Jen v Pavlově na Břeclavsku je podle statistik 207 domů. A zhruba každý čtvrtý nabízí ubytování.

Emilie Nešporová tu má domek. Ze dvou pater se její život zúžil na jedno. V horním bydlí, v tom dolním vydělává. Dříve tu byla dílna, prádelna a chodba. Z chodby se udělala kuchyň a další dva apartmány. Během roku v nich žije jedna žena, v sezoně má tento dům i sedm nájemníků.

Frekventované termíny jsou obsazené i rok dopředu. Sehnat nocleh je problém, zvláště když jsou tu třeba slavnosti vín. Místní jsou ale schopni improvizovat, například vyklidit letní kuchyně a místo ještě objevit. 

Postelí přibývá celorepublikově. V tuto chvíli nabízí Česko víc než půl milionu lůžek. Populární je mezi turisty také ubytování přímo u někoho doma. Přes server Airbnb nabízí hostitelé přes 10 tisíc míst. Což je dvakrát víc než loni.

Právě služba Airbnb je velmi kontroverzní. Španělský soud počátkem června zrušil madridskou vyhlášku, která zakazovala obyvatelům města pronajímat turistům své nemovitosti na dobu kratší než pět dní. Omezení bylo namířeno hlavně proti službám umožňujícím sdílení, jakou je například právě Airbnb. Německý soud ve stejnou dobu naopak podobné nařízení berlínské radnice zachoval.

Kritici služeb podobných těm, jako je Airbnb, tvrdí, že vyhradit nemovitost na pronájem turistům vede ke zvýšení poptávky, a tedy i k růstu cen pronájmů pro místní obyvatele. Evropská komise ale minulý týden uvedla, že členské země by měly k zákazu provozování internetových služeb, jako je Airbnb nebo Uber, která nabízí spolujízdu, přistupovat až jako ke krajnímu řešení.