Češi začali nabízet své domovy turistům. Hoteliéři zuří

Místo hotelu soukromý byt nebo alespoň pokoj. Obliba takového ubytování na dovolené roste a místa k pronájmu tak začínají nabízet i Češi. Jeden z nejvyužívanějších zprostředkovatelů na internetu hlásí nárůst z roku na rok o devadesát procent. Hoteliéři v tom vidí šedou ekonomiku a proti tomuto trendu ostře vystupují.

Video Události
video

Události: Češi nabízí turistům své domovy

Češi turistům pronajímají jednotlivé místnosti, i celé byty. Zájem je mezi nimi zejména o krátkodobé bydlení v Praze, které je oproti hotelům levnější i více komfortní. Na internetu lze zájemce sehnat velmi snadno. Za noc sdíleného bydlení v soukromém bytě místo v hotelu dali cestovatelé až tisíc korun.

Podobných nabídek je jen v Praze více než sedm tisíc a další přibývají třeba v Brně, Karlových Varech nebo v Liberci. Počet tzv. hostitelských ubytovacích míst však roste po celém světě. Zatímco před třemi lety nabízelo bydlení turistům přes platformu Airbnb více než půl milionu lidí, loni už cestovatelé mohli vybírat ze dvou milionů nabídek.

„Podstatně ovlivňuje i vývoj cestovního ruchu v jednotlivých destinacích. Dokonce bych si troufla říct, že to je megatrend na trhu,“ říká o hostitelských nabídkách pro turisty generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

„Každé léto máme nedostatek hostitelů na té platformě, takže já předpokládám, že ten růst bude pokračovat, a stále hledáme nové hostitele,“ potvrzuje manažer platformy Airbanb pro ČR Václav Gráf.

Nezvaným hostem může být i finanční úřad

Podle odhadů sdílené bydlení ročně využije až čtvrtina turistů mířících do Česka a hoteliérům se to samozřejmě nelíbí. „Myslíme si, že je to součástí šedé ekonomiky. Čili dneska si může každý majitel bytu založit vlastní server a pronajímat si byt. Tomuhle my nefandíme,“ namítá předseda Asociace cestovních kanceláří ČR Viliam Sivek.

„V podstatě nepřispívají do té komunity například místními poplatky, to znamená: nepodporují ten prostor, kde se pohybují,“ dodává prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Každý hostitel by ale daně podle zákona i pravidel platformy odvést měl. Zkontrolovat to může finanční úřad.