Sobotka: Euro jsme schopní přijmout do pěti až deseti let

Česká republika bude připravená přijmout jednotnou evropskou měnu za pět až deset let. V interview pro deník Právo to prohlásil předseda vlády Bohuslav Sobotka s tím, že s ohledem na brexit by Česko se vstupem do eurozóny nemělo spěchat.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Otázku tuzemského vstupu do měnové unie přitom vyvolalo právě rozhodnutí britských občanů, kteří se minulý týden v referendu rozhodli evropské společenství opustit. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung následně přinesl informaci, že tým předsedy Evropské komise Jeana-Clauda chce brexit využít k hlubší integraci zbývajících sedmadvaceti členských zemí – a to prostřednictvím jednotné měny.

Česká republika se k přijetí eura zavázala při vstupu do evropského společenství před dvanácti lety, dosud ale nikdy nestanovila konkrétní termín, mimo jiné i kvůli rozdílným názorům ve vládních koalicích, včetně té stávající. Sociální demokracie je pro výhledové přijetí, hnutí ANO vnímá euro jako potenciální ekonomickou hrozbu.

2021? 2026?

„Přijetí eura je otázka pěti nebo deseti let. Bude záležet na tom, jak bude pokračovat zasypávání příkopů v oblasti příjmů,“ uvádí nyní premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro deník Právo. Termín, se kterým předseda vlády kalkuluje, tak ještě oddaluje plán z jeho loňského vyjádření; tehdy uvedl, že by země mohla mezi státy eurozóny vstoupit kolem roku 2020.

Podle výstupů lednové konference o české perspektivě v eurozóně je přitom Praha na přijetí jednotné měny v zásadě připravená – jen s tou výjimkou, že se dosud nezapojila do Mechanismu směnných kurzů II (a přivázat kurz k euru), kde musí setrvat alespoň dva roky.

Podle červnové zprávy Evropské komise ale Praha na přijetí eura dosud zralá není; splnila sice požadavky týkající se cenové stability, veřejných financí a dlouhodobých úrokových sazeb, kromě měnového kurzu ale nepřipravila legislativu.