Češi platí kartou mnohem častěji, někdy i méně než sto korun

Platba kartou je v České republice mnohem rozšířenější než před deseti lety - lidé tímto způsobem platí hned třikrát častěji a ročně na terminálech u obchodníků proběhne téměř 600 milionů transakcí. Opačný trend než u platebních karet je u těch kreditních, které lidem umožňují si peníze půjčit - momentálně jich je o 200 tisíc méně než před pěti lety.

Platebních karet v Česku neustále přibývá. V roce 2012 jich bylo kolem deseti milionů, loni již skoro jedenáct a půl milionu. Na jednoho Čecha, včetně dětí, tak v současnosti připadá více než jedna karta. O 80 procent pak loni stoupl počet bezkontaktních plateb.

Trendu pomáhá, že v Česku obchodníci přijímají karty čím dál víc. Terminál už má dvakrát tolik prodejců. Podle bank je ale velký rozdíl mezi městy a některými malými obcemi.

Tomáš Hládek z České bankovní asociace upozorňuje na možné problémy s bezdotykovými kartami v zahraničí: „Hned, co se dostanete kousek za hranice, třeba do Rakouska nebo Německa, můžete mít s bezkontaktním pokusem zaplatit problém, protože jejich obchodníci nejsou takovým způsobem vybaveni,“ řekl.

Lidé platí kartou i malý nákup v samoobsluze

Lidé dnes kartou platí i mnohem nižší částky než dřív. V roce 2006 byla výše jedné platby přes jedenáct set korun. Loni už ale jeden průměrný nákup zaplacený kartou vyšel ani ne na osm set.