Evropští bankéři vidí letošní vývoj eurozóny v lepších barvách

Evropská centrální banka (ECB) zlepšila odhad růstu ekonomiky eurozóny i míry inflace. Její prezident Mario Draghi nicméně upozornil na přetrvávající rizika a zopakoval ochotu evropskou ekonomiku dál podporovat uvolněnou měnovou politikou. 

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Boris Roessler

V souladu s očekáváním banka zvýšila odhad míry inflace v eurozóně na letošní rok na 0,2 procenta z původně očekávaných 0,1 procenta. Pokud jde o hospodářský růst, ECB předpokládá, že hrubý domácí produkt zemí eurozóny letos vykáže růst o 1,6 procenta, místo původně očekávaných 1,4 procenta. Sazby banka ve čtvrtek nechala beze změny.

ECB naopak v rozporu s některými spekulacemi neučinila žádné rozhodnutí, pokud jde o možnost znovu přijímat řecké státní dluhopisy jako zástavu za úvěry pro tamní banky. Rada guvernérů ECB o této věci jednala a připouští, že Řecko v poslední době učinilo v jednáních se svými věřiteli „výrazný pokrok“, řekl Draghi. Téma Řecka si však podle něj žádá další zasedání měnového výboru ECB. Výnosy dvouletých řeckých dluhopisů po tomto sdělení vystoupily na 7,44 procenta. 

ECB přestala řecké státní dluhopisy přijímat jako zástavu začátkem loňského roku, což řecké banky připravilo o zdroj levných úvěrů. Ministři financí eurozóny se před týdnem dohodli na uvolnění další části finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi.