Živnostníkům hrozí nízký důchod. Zvýšit si pojištění však většina z nich nechce

Statisícům živnostníků stále hrozí nízký státní důchod. K dobrovolnému zvýšení důchodových odvodů zatím nepřiměl drtivou většinu živnostníků ani únorový dopis ministryně práce Michaely Marksové. Ta v něm například varovala, že živnostníci s minimálními odvody dostanou dvakrát nižší důchody než zaměstnanci. Podle České správy sociálního zabezpečení si zvyšují penzisté minimální odvody jen velmi výjimečně.

Video Události
video

Živnostníkům hrozí nízký důchod

Skepticky se na zvýšení odvodů dívá například René Prášil, který v Praze vlastní uměleckou kovářskou dílnu. Na důchod si platí minimální povinné pojištění ve výši 1972 korun měsíčně. Víc si odvádět nechce. Pochybuje totiž, že když to nyní odvede státu, dostane to od něj v důchodu. 

Ke zvýšení odváděné částky ho nepřiměl ani dopis od ministryně práce Michaely Marksové. A to i přesto, že mu podle něj hrozí měsíční penze jen ve výši necelých 5800 korun. Místo toho, aby se spoléhal na stát, si platí vysoké soukromé penzijní připojištění. A pracovat chce i v důchodovém věku. „Budu muset být u kovadliny do té doby, dokud mi budou sloužit klouby, svaly, zdraví,“ očekává Prášil. 

Odvrácená strana nízkých plateb

Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová potvrzuje, že jsou ojedinělé případy, kdy si osoba samostatně výdělečně činná určí vyšší vyměřovací základ. 

„Lidé si platí skutečně to nejnižší, co musí a vůbec jaksi nedohlédnou tu svoji budoucnost.“

Michaela Marksová

ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD

 

Pro představu: živnostník, který si v letech 1990 až 2014 platil minimální důchodové pojištění a celkem odváděl státu pojistné 45 let, by dnes dostal důchod 5768 korun. To je polovina dnešní průměrné penze. „Smyslem bylo lidem ukázat, když si platí ty úplně minimální odvody, co to bude v budoucnu znamenat pro jejich důchody,“ uvedla Marksová. 

Aby živnostník pobíral měsíční penzi přes devět tisíc, musel by si tak odvádět dvojnásobek minima. To je nyní necelé čtyři tisíce měsíčně. A aby měl mírně nadprůměrnou penzi přes 11 700, tak dokonce čtyřnásobek minima.

 

Proč snaha Marksové nezabírá, vysvětluje i šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. „Zkoušet to tak, že když dneska zaplatí někdo zásadně více, tak bude mít za 30 nebo 40 let o něco lepší důchod, tak to je skutečně příliš vzdálená budoucnost,“ říká. 

Razantnější je v hodnocení celé akce zástupce opozice, ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Říká, že živnostníci, se kterými o tom hovořil, brali akci jako provokaci a dopis hodili do koše.  Ministryně práce a sociálních věcí chce však ještě s hodnocením svého dopisu živnostníkům počkat. Závěry hodlá udělat až příští rok na jaře.