Pošta loni zvýšila zisk o čtvrtinu, i díky kompenzacím od státu

Česká pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Může za to i kompenzace od státu za poskytování základních služeb v celé České republice, kterou přinesla novela zákona o poštovních službách.

Výnosy České pošty za loňský rok vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun. Poštovní provoz podniku se na tom podílel sumou 14,3 miliardy korun, zatímco například prodej zboží částkou 223 milionů korun.

Ziskovými segmenty České pošty jsou například poštovní poukázky, spolupráce s aliančními partnery a výplata starobních důchodů. Podnik podle generálního ředitele Martina Elkána loni ušetřil desítky milionů korun v režijních nákladech, v oblasti IT a vlivem příznivých cen také na spotřebě pohonných hmot a v oblasti energií.

Pro poštu je z hlediska hospodaření důležitá novela zákona o poštovních službách. „Napravila do té doby nespravedlivý stav, kdy Česká pošta vykonávala základní služby objednané státem bez toho, aby za ně dostala zaplaceno. Mohli jsme tak začít investovat do oblastí, ve kterých to bylo dlouhodobě nejvíce potřeba. Po sedmi letech jsme mohli zvýšit tarifní mzdy, investovat do poboček nebo do výměny počítačů, tiskáren a dalšího zařízení,“ uvedl Elkán.

Náhrada za nefunkční kompenzační fond

Náklady měl podle původní právní normy hradit kompenzační fond, do kterého měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu ale nechtěla přispívat pošta ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které příspěvek kompenzačního fondu nahradila platba ze státního rozpočtu.

Maximální výše kompenzace za loňský rok může činit 700 milionů korun. Její výši sice musí ještě ověřit Českým telekomunikačním úřadem, Česká pošta má nicméně povinnost v souladu s účetní a daňovou legislativou kompenzaci promítnout do výsledků za rok 2015.

Když pošta žádala o příspěvek na úhradu ztráty za rok 2014, přiznal jí telekomunikační úřad 657 milionů korun místo více než miliardy a půl.

Státní podnik Česká pošta ročně investuje zhruba miliardu korun. Zaměstnává přes 30 tisíc lidí a provozuje kolem 3200 poboček. Více než tisíc z nich je však ztrátových. Dvě třetiny poboček chce pošta převést na partnery během příštích let, rušit je nebude.