Tradiční český obchod bojuje o přežití, trh ovládají zahraniční řetězce

2 minuty
Malé obchody na vesnicích mizí
Zdroj: ČT24

České obchodní řetězce se pomalu vytrácí. Podíl zahraničních prodejen potravin v Česku překročil dvě třetiny. To je nejvíce ze všech zemí střední Evropy. Předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeněk Juračka se obává, že český obchod čeká boj o přežití. V některých obcích musí situaci se zrušeným obchodem řešit pojízdnou prodejnou nebo pronájmem obchodu soukromníkovi.

Průzkum společnosti Nielsen ukázal, že v České republice v průběhu uplynulého roku zaniklo 275 obchodů s prodejní plochou do 400 m2. Důvody jsou podle šéfa asociace dva: nerovný boj proti konkurenci a letákové akce s nižšími než nákupními cenami. „Menší čeští obchodníci si nic takového dovolit nemůžou. Jejich úloha v obchodní obslužnosti venkova, i úloha společenská, je přitom neoddiskutovatelná,“ dodal Juračka.

Úbytek malých prodejen s potravinami a smíšeným zbožím zejména na vesnicích je podle něj velmi znepokojivý. A to jak z pohledu obchodníků, tak i zákazníků. V letošním roce chce skupina COOP zavřít na padesát prodejen v menších obcích, v příštím roce dokonce na sedmdesát. Příčiny jsou ve vysokých nákladech.

Obchodní marže v tuzemském maloobchodu se za posledních deset let zvýšila o 3,4 procentního bodu. Podle údajů Českého statistického úřadu stoupl podíl obchodní marže na tržbách za zboží mezi roky 2005 a 2015 z 20 na 23,4 procenta. Z této částky ale musí zaplatit obchodníci veškeré další náklady. 

Velké obchody mají miliardové zisky

Desítka největších obchodníků v Česku vykazuje obrat přes 330 miliard korun. Jedničkou na trhu je obchodní řetězec Kaufland. Za ním se drží Albert, kterému k posunu pomohlo převzetí prodejen Interspar. Na třetím místě je britské Tesco. Ani jeden z této trojice ale neměl největší zisk. Tím se může pyšnit Lidl se svými 2,6 miliardami korun. 

Malé obchody proti tomu končí a nahrazovat je musí pojízdné prodejny. Tak tomu bude například v Keřkově na Vysočině, kde se v příštím týdnu zavře jeden z obchodů COOP. Lidé proti zavření bojovali peticí, neuspěli.  Co bude s prodejnou dále, se zatím neví. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 13 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...