Tradiční český obchod bojuje o přežití, trh ovládají zahraniční řetězce

České obchodní řetězce se pomalu vytrácí. Podíl zahraničních prodejen potravin v Česku překročil dvě třetiny. To je nejvíce ze všech zemí střední Evropy. Předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeněk Juračka se obává, že český obchod čeká boj o přežití. V některých obcích musí situaci se zrušeným obchodem řešit pojízdnou prodejnou nebo pronájmem obchodu soukromníkovi.

Video Malé obchody na vesnicích pomalu mizí
video

Malé obchody na vesnicích mizí

Průzkum společnosti Nielsen ukázal, že v České republice v průběhu uplynulého roku zaniklo 275 obchodů s prodejní plochou do 400 m2. Důvody jsou podle šéfa asociace dva: nerovný boj proti konkurenci a letákové akce s nižšími než nákupními cenami. „Menší čeští obchodníci si nic takového dovolit nemůžou. Jejich úloha v obchodní obslužnosti venkova, i úloha společenská, je přitom neoddiskutovatelná,“ dodal Juračka.

Úbytek malých prodejen s potravinami a smíšeným zbožím zejména na vesnicích je podle něj velmi znepokojivý. A to jak z pohledu obchodníků, tak i zákazníků. V letošním roce chce skupina COOP zavřít na padesát prodejen v menších obcích, v příštím roce dokonce na sedmdesát. Příčiny jsou ve vysokých nákladech.

Obchodní marže v tuzemském maloobchodu se za posledních deset let zvýšila o 3,4 procentního bodu. Podle údajů Českého statistického úřadu stoupl podíl obchodní marže na tržbách za zboží mezi roky 2005 a 2015 z 20 na 23,4 procenta. Z této částky ale musí zaplatit obchodníci veškeré další náklady. 

Velké obchody mají miliardové zisky

Desítka největších obchodníků v Česku vykazuje obrat přes 330 miliard korun. Jedničkou na trhu je obchodní řetězec Kaufland. Za ním se drží Albert, kterému k posunu pomohlo převzetí prodejen Interspar. Na třetím místě je britské Tesco. Ani jeden z této trojice ale neměl největší zisk. Tím se může pyšnit Lidl se svými 2,6 miliardami korun. 

Malé obchody proti tomu končí a nahrazovat je musí pojízdné prodejny. Tak tomu bude například v Keřkově na Vysočině, kde se v příštím týdnu zavře jeden z obchodů COOP. Lidé proti zavření bojovali peticí, neuspěli.  Co bude s prodejnou dále, se zatím neví.