Drobní prodejci stojí za českými výrobci potravin

Čeští obchodníci chtějí prodávat víc tuzemských potravin. Malé a střední podniky proto podporují novelu zákona o významné tržní síle. Podle nich jsou totiž výrobci českých potravin znevýhodňováni ze strany řetězců.

Malé obchody se snaží, aby bylo českých výrobků na pultech mnohem více. Nalákali by tak i další zákazníky. Pro ně se totiž země původu u potravin stala poměrně sledovanou položkou na etiketě. „Českým potravinám dávají přednost zákazníci i tehdy, když je to o něco dražší,“ potvrdil předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka. Přístup zákazníků k českým produktům se tak podle něj lepší.

Částečně měla trendu zájmu o zemi původu jít naproti i legislativa, podle které musí už necelý rok uvádět řetězce seznam zemí, ze kterých odebírají zboží. V tomto případě se ale jedná o dodavatele, nikoliv přímo o výrobce, což může podíl jednotlivých zemí ovlivnit.

Zákazníci se tudíž víc soustředí, co je napsáno na výrobcích, a tabule před vchodem si ani nevšímají. „Zákazníci se velmi zajímají o původ a složení potravin. Co se týká informací na těchto tabulích, tak v poslední době je zájem velmi nízký,“ dodal mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

Většina lidí chodí do supermarketů, drobní výrobci se ale mohou spolehnout spíš na menší obchody

Do hypermarketů a supermarketů chodí nakupovat šedesát procent Čechů. Zbylých čtyřicet pak využívá služeb diskontních nebo menších prodejen. Juračka zmínil, že hledají cesty, jak udržet při životě český nezávislý obchod. „Jednou cestou je doporučování českých potravin, druhou, kterou chystáme, je certifikace našich prodejen," dodal. Podmínkou udělení takového certifikátu by pak byl i určitý podíl českých potravin na prodejně.

Kde se nakupuje
Zdroj: ČT24

Někteří drobní výrobci se i na tomto omezeném prostoru dokáží slušně uchytit. Například majitelka LC rosa Valerie Pelikánová distribuuje své sypané čaje jak do malých obchodů, tak i školních jídelen.

S výrobou čajů začala před patnácti lety, když byla se synem na mateřské dovolené. Bylinky do čajů pochází jen od pěstitelů z okolí, přesné složení by ale neprozradila, přece jenom jde o její recept, s nímž dosáhla malého podnikatelského úspěchu. „V současné době můžu říct, že se firmě daří,“ prohlásila, „teď sháním prostředky, aby se mohla vybudovat provozovna.“

Zákon se chystá zpřesnit zneužití významné tržní síly

V Česku už pět let funguje zákon o významné tržní síle, který upravuje vztahy mezi výrobci a prodejci. Podle premiéra Bohuslava Sobotky zkultivoval chování obchodních řetězců vůči potravinářům a zemědělcům. Teď ale legislativním procesem prochází jeho novelizovaná verze, která zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití.

Antimonopolní úřad by měl díky ní lépe dohlížet na chování a postupy obchodních řetězců. Novela prošla rozpravou ve druhém čtení začátkem listopadu a čeká se na stanovisko garančního výboru.

  • sjednávání nebo uplatňování smluvních podmínek, které vytvářejí výraznou nerovnováhu v právech a povinnostech smluvních stran
  • sjednávání nebo získávání jakékoli platby či jiného plnění, za které nebyla poskytnuta služba nebo jiné protiplnění, nebo je nepřiměřené hodnotě skutečně poskytnutého protiplnění
  • sjednávání nebo uplatňování plateb nebo jiného protiplnění za přijetí potravin do prodeje
  • Zdroj: schvalovaná novela zákona č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 7 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 12 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 20 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánovčera v 16:32

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...