Zaměstnavatelé „rezolutně“ odmítají platové tabulky v soukromých nemocnicích

Zaměstnavatelé se obávají, že by srovnání výdělků ve veřejných a soukromých nemocnicích mohlo deformovat zdravotnický trh práce. „Zásadně a rezolutně“ tak požadavky odborů na stejné platy odmítají. Řekl to prezident Unie zaměstnavatelských svazů České republiky Jiří Horecký.

Odboráři by chtěli srovnat úroveň odměňování ve veřejných a soukromých nemocnicích. Navrhují zavedení platových tabulek i do privátních zařízení. V nich jsou podle odborů výdělky nižší a pracovníci v nich nedostávají vždy přidáno.

Zaměstnavatelé však návrh odmítají. Vnímají ho jako zasahování do řízení nemocnic i do podnikání ve zdravotnictví. Změnu by podle nich neumožnil ani nynější systém úhrad péče. Za stejné zákroky se úhrady v různých nemocnicích liší.

„Vnímáme jako klíčové nevracet se k období před rok 1989, kdy byly stanoveny jednotné klasifikační tabulky, čímž stát přebíral úlohu manažera, respektive hospodáře nad fungováním zdravotnictví,“ uvedl šéf unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký, podle kterého sdružují 95 procent nemocnic v Česku.

Smluvní mzdy jako nástroj k zajištění personálu

Pokud podle unie vedení nemocnice stanoví příliš nízkou mzdu, nesežene pracovníky. Bude pak muset výdělek zvýšit. „Poskytovatel je povinen zajistit kvalifikovaný personál. Jedním z jeho nástrojů jsou právě i smluvní mzdy, a to také jako nástroj motivační,“ zdůvodnil Horecký.
Připomněl, že odměňování tvoří největší část nákladů. Pokud by bylo jednotné, omezilo by to prý řízení. Smluvní mzdy mají také odrážet výkonnost a kvalitu jednotlivých zařízení, uvedla unie.

S premiérem chtějí zaměstnavatelé jednat o řešení problému s nedostatkem personálu. „Samotné navyšování platů i mezd chronický nedostatek zdravotnického personálu nevyřeší,“ uvedla unie. V mnoha nemocnicích chybějí lékaři, sestry i další pracovníci. Důvodem je nižší počet absolventů škol, míní unie.