Eurozóna roste stejným tempem, roste i tlak na další uvolnění měnové politiky

Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Meziroční růst mírně zpomalil na 1,5 procenta z 1,6 procenta ve třetím čtvrtletí, uvedl v aktuálních rychlých odhadech statistický úřad Eurostat. Údaje jsou v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters a naznačují, že Evropská centrální banka přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky. Rozhodnutí by mohlo padnout již na březnovém zasedání ECB.

Zdroj: ČTK/Lehtikuva Autor: Antti Aimo-Koivisto

V celé Evropské unii hrubý domácí produkt stoupl mezičtvrtletně rovněž o 0,3 procenta po zvýšení o 0,4 procenta ve třetím kvartálu. Meziročně HDP mírně zpomalil na 1,8 procenta z 1,9 procenta. Za celý loňský rok se HDP zemí platících eurem zvýšil o 1,5 procenta a EU o 1,8
procenta. 

Tempo meziměsíčního poklesu průmyslové výroby v eurozóně i v celé Evropské unii pak v prosinci zrychlilo na jedno procento z listopadových 0,5 procenta. Nejvýraznější pokles v prosinci zaznamenal v rámci EU irský průmysl, jehož produkce se propadla o 4,3 procenta. Nejlépe si naopak vedlo Dánsko, kde se průmyslová výroba zvýšila o 2,9 procenta.

Video Studio ČT24
video

Bureš: Poměrně stabilní růst eurozóny je dobrou zprávou

V České republice meziměsíční pokles výroby zrychlil na 2,6 procenta z listopadových 1,3 procenta, píše Eurostat.

„Poměrně stabilní růst eurozóny je dobrou zprávou. Myslím si, že v tuto chvíli, kdy vidíme poměrně bouřlivý vývoj na trzích a vysokou nervozitu, je to číslo, které spíše uklidňuje. Zejména když se podíváme do Německa, vidíme tam stabilní růst kolem 1,5 procenta meziročně,“ říká hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. 

Video 90’ ČT24 - Tlustá čára za minulostí?
video

Mejstřík: Německo je stálým tahounem

A dobrou zprávou je podle něho i to, že náš hlavní obchodní partner, Německo, roste skrze spotřebu a investice. To jsou důležité složky, které nakonec pomáhají i vývozu českých exportérů. 

Michal Mejstřík , profesor ekonomie na FSV UK pak v této souvislosti podtrhuje, že Německo dosud roste slušným tempem, je stálým tahounem a je ojedinělé i přebytkem svého rozpočtu.