Vitásková odvolala místopředsedu ERÚ, který místo ní vypsal podporu solárům

Zatímco vláda jednala o Energetickém regulačním úřadu (ERÚ) a jeho předsedkyni Aleně Vitáskové, která čelí obvinění i obžalobě, ona sama odvolala místopředsedu úřadu Jana Nehodu, který vypsal v její nepřítomnosti koncem prosince podporu obnovitelným zdrojům pro letošní rok.

Vláda se s předsedkyní ERÚ přela o to, jestli vypsat podporu pro obnovitelné zdroje energie. Podle Aleny Vitáskové by šlo o porušení zákona a žádala notifikaci od Evropské komise. Vláda se snažila vypsání umožnit nejprve usnesením a pak nařízením. Když nařízení vyšlo ve Sbírce zákonů, ERÚ potvrdilo, že podporu obnovitelným zdrojům přizná.

Místo předsedkyně Aleny Vitáskové, která byla na dlouhodobé dovolené v zahraničí, ji ale podepsal místopředseda ERÚ pro oblast regulace Jan Nehoda. Vitásková minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že o záměru Nehody podepsat podporu nevěděla.

Předsedkyně určitě nemá jeden důvod, aby odvolala svého místopředsedu. Nahromadilo se jich v poslední době více.
Jiří Chvojka
mluvčí ERÚ

Teď Nehodu odvolala. Podle tiskové zprávy úřadu se dohodli na ukončení pracovního poměru dohodou. Vitásková dospěla k názoru, že už nemůže s Nehodou pracovat v jednom týmu, uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Hledat jeden důvod odvolání by podle něj bylo zbytečné.

Otázkou je, jestli mohl podpis podpory obnovitelných zdrojů mezi důvody být. „Místopředseda Nehoda měl plnou pravomoc podepsat,“ prohlásil Chvojka. „Ale okolnosti, včetně toho, jak se jednalo o vypsání cenového rozhodnutí, jedním z důvodů mohly být,“ dodal. Na poradách vedení úřadu podle něj nepanoval jednotný názor ohledně vypsání podpory. „Jsem přesvědčená o tom, že to byl hlavní důvod, respektive tímto krokem předsedkyně dává najevo, že ona s vypsáním podpory na letošní rok nesouhlasí,“ zhodnotila redaktorka MF Dnes Zuzana Kubátová.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) poznamenal, že do 31. července 2017 jsou personální záležitosti ERÚ v kompetenci předsedkyně Vitáskové. „Bohužel,“ dodal Mládek.

Vitásková a služební zákon

Vitásková byla jedním z bodů pondělního jednání vlády. Ministři debatovali o Energetickém regulačním úřadu a jeho předsedkyni, která čelí obvinění i obžalobě z porušení zákona

Od začátku letošního roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci totiž nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci v termínu svého mandátu v roce 2017.

Podle materiálu ministerstva vnitra, který kabinet projednal, spadá Vitásková pod služební zákon a do 1. března musí složit služební slib, jinak zanikne její služební poměr. Pokud ale slib složí, tak nebude moci funkci vykonávat kvůli tomu, že čelí obvinění. „Ministr vnitra informoval vládu o tom, že jeho úřad dospěl k názoru, že předseda a místopředseda Energetického regulačního úřadu spadají pod služební zákon. Dospěli také k názoru, že pokud se vláda neusnese jinak, tak služebním orgánem vůči předsedovi Energetického regulačního úřadu je vláda jako celek,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

obrázek
Zdroj: ČT24

Ministři naopak neprojednali původní bod, ve kterém vnitro navrhovalo pověřit prováděním úkonů vlády jako služebního orgánu vůči předsedkyni ERÚ přímo premiéra. Projednaný materiál totiž upozorňuje, že pokud bude vláda činit úkony služebního orgánu zásadně jako celek, není třeba tento materiál projednávat.

„Já osobně se kloním k tomu, že pokud mluvíme o ERÚ jako o nezávislém orgánu, tak z logiky věci by ředitel tohoto úřadu neměl spadat pod služební zákon,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle Marka Černocha (Úsvit-NK) bude možné ovlivňování ERÚ, když bude spadat pod služební zákon. „ERÚ musí být nezávislý úřad, aby jej nebylo možné ovlivňovat,“ prohlásil Černoch.

I podle Ivana Pilného (ANO), předsedy sněmovního hospodářského výboru, by ERÚ jako nezávislý regulátor asi neměl spadat pod zákon o státní službě. Zároveň ale říká, že „výklad ministerstva vnitra je správný“ a že přijali „zpackaný zákon“. Místopředseda výboru Karel Šidlo (KSČM) každopádně upozorňuje, že pokud bude uplatněn zákon o státní službě, pak vidí odvolání místopředsedy jako problematický krok. „Kompetence vůči místopředsedům tam nebude,“ uvedl.

Vitásková každopádně nehodlá složit služební slib. To, že by byla podřízena služebnímu zákonu, považuje za nezákonné jak z hlediska českého, tak evropského práva. Další kroky chce konzultovat s prezidentem Milošem Zemanem. Právě on je jediný, kdo ji podle energetického zákona může na návrh vlády odvolat. Vitásková se chce poradit i se zástupci evropských energetických organizací. V obou případech již požádala o schůzku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 10 mminutami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 15 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...