Poslanci po další bouři opozice odložili EET, spor se vedl i o program schůze

Koalice nedokázala elektronickou evidenci tržeb (EET) prosadit ani na mimořádném zasedání, návrh zákona znovu zablokovala pravicová opozice a jen předseda TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil u řečnického pultu tři hodiny. Opozice chce navíc podat stížnost k Ústavnímu nebo Nejvyššímu správnímu soudu – vadí jí, že se k programu dnešní schůze nemohli vyjádřit všichni s přednostním právem. O EET se má znovu jednat 18. prosince.

Hlavní spor mimořádné schůze se víc než EET týkal procedurálních pravidel – a schvalování programu schůze, které bylo avizované na jedenáctou hodinu. Návrh na pevný čas hlasování o programu schůze předložil předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek s odvoláním na dřívější usnesení dolní komory, kterým podrobněji upravuje svůj chod.

Podle místopředsedy frakce ODS Marka Bendy se toto usnesení týká jiné věci. „Buďte na to opatrní, sejdeme se u Ústavního soudu," varoval. Sněmovna ale zamítla Bendovu námitku proti tomuto postupu a Faltýnkův návrh odhlasovala.

Jste povinna nechat mne domluvit

Když nadešel čas hlasování, mluvil k poslancům od řečniště předseda ODS Petr Fiala. Dostal se do sporu s předsedající Jaroslavou Jermanovou (ANO), která mu oznámila, že je nucena jeho příspěvek přerušit.

„Musím konstatovat, že s vaším rozhodnutím naprosto nesouhlasím,“ uvedl předseda ODS. „Jste povinna nechat mě domluvit,“ pokračoval, když mu to Jermanová nechtěla umožnit. Prosadila svou a sněmovna program – jednání o EET – odhlasovala. Při hlasování o programu schůze bouchali pravicoví poslanci do lavic, většina z nich byla z hlasovacího zařízení odhlášena.

Toto neuvěřitelné pošlapání práv opozice nemá v polistopadovém vývoji českého parlamentarismu obdoby.
Petr Fiala
Předseda vlády ČR

Předseda ODS Petr Fiala následně řekl, že to, co koalice schválila, je v naprostém rozporu s jednacím řádem. Také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek si postěžoval na to, že byla podle něj zkrácena jeho práva, když chtěl sněmovnu přesvědčit o tom, aby program schůze neschválila.

Domníváme se, že k porušení jednacího řádu nedošlo. Sněmovna hlasovala demokraticky, většinový názor zvítězil, byl přijat program schůze.
Jaroslav Faltýnek

Postup koaličních poslanců označila ODS za neslýchané porušení principů parlamentní demokracie. Nyní její poslanci zvažují podání stížnosti k Ústavnímu nebo Nejvyššímu správnímu soudu kvůli porušení jednacího řádu sněmovny. „Předsedající schůze mi odňala uprostřed mého vystoupení slovo. Neměl jsem možnost přednést své argumenty proti pořadu mimořádné schůze, stejně jako to neměli další kolegové, kteří mají přednostní právo," uvedl Fiala.

Babiš: Je to pohrdání parlamentem

Za stávajících pravidel tento tunel na poplatníky ve prospěch několika oligarchů prostě nepovolíme.
Miroslav Kalousek

I po schválení programu schůze pokračovala pravice v předem ohlášených obstrukcích. Šéf TOP 09 Kalousek se během tříhodinové řeči dostal i k projevům z loňského prosince, kdy sněmovna mimořádně jednala o výbuších muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si donesl do sněmovny dětskou pokladnu. Na sociálních sítích oslovil děti, aby si ji přály pod stromeček, kdyby rodiče neměli peníze, prý jim ji koupí sám. „Na rozdíl od Laudáta a Kalouska každé české dítě pochopí, že když dostane v obchodě účtenku, přispěl obchodník na plat jeho učitelů a lékaře,“ napsal ministr.

Opoziční obstrukce kritizoval: „Považuji to za aroganci a pohrdání parlamentem. Brání se nám prosazovat zákony, které jsme slíbili voličům. I pravice, která obstruuje, ví dobře, že projekt je dobrý. Jen jsou naštvaní, že to v minulosti neudělali sami.“ Obdobně kritický byl i místopředseda lidovců Marian Jurečka: „To, co předvádí, mi nepřijde důstojné silné opozici.“

Zeman: Na Ústavní soud se může obrátit i vláda

Po pěti hodinách byla mimořádná schůze o elektronické evidenci tržeb přerušena. Pokračovat bude příští pátek v devět hodin. Pokud začnou vystupovat i řadoví poslanci, plánuje koalice omezit délku rozpravy.

Podle prezidenta Miloše Zemana by řešením byla změna jednacího řádu. I tu ale mohly zablokovat obstrukce. „Je zde možný podnět k Ústavnímu soudu, podle kterého tato obstruční taktika pana Kalouska a TOP 09, o níž se říká, že má trvat až do voleb, by měla být prohlášena za protiústavní,“ prohlásil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 8 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 13 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 16 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...