Ruské sankce mohou srazit růst turecké ekonomiky až o čtvrtinu

Turecký hrubý domácí produkt (HDP) by mohl příští rok zpomalit o 0,3 až 0,7 procentního bodu, a to v důsledku sankcí, které proti Ankaře zavedla Moskva. Dopad na samotné ruské hospodářství bude přitom velmi omezený. Předpověděla to Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Video Ekonomika ČT24
video

Ruské sankce zřejmě zbrzdí tureckou ekonomiku

Listopadová prognóza EBRD přitom ještě předpokládala, že hrubý domácí produkt Turecka napřesrok stoupne o 2,8 procenta. Sankce by tak podle aktuální zprávy mohly tempo růstu snížit až o čtvrtinu na 2,1 procenta.

„Sankce mohou v roce 2016 snížit růst tureckého HDP o zhruba 0,3 až 0,7 procentního bodu, pokud v příštím roce přetrvají a budou plně uplatňovány,“ uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Dodala, že sankce by měly vést zejména k poklesu tureckých turistických příjmů a exportu potravin.

Sankce za sestřelenou stíhačku

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se minulý měsíc výrazně zhoršily poté, co turecká stíhačka sestřelila ruský bombardér. Rusko následně uvalilo na Turecko sankce, které se týkají zejména turistiky, obchodu a dopravy.

Rusko by pak podle banky mohlo v důsledku sankcí pocítit mírný tlak na růst dovozních i spotřebitelských cen. „Vliv (sankcí) na ruský HDP bude omezený,“ předpověděli bankéři. Sankce by ale mohly podle banky Rusku přinést i určitá pozitiva, například růst domácí produkce potravin či vyšší turistické příjmy.

Může být ohrožena energetika?

EBRD ve své zprávě upozorňuje, že ekonomiky Ruska a Turecka jsou v některých oblastech silně provázané. Rusko je například hlavním dodavatelem energie do Turecka a podílí se více než polovinou na tamním dovozu zemního plynu. Turecko přitom dovozem pokrývá téměř veškerou domácí spotřebu plynu.

Narušení energetických dodávek z Ruska do Turecka je podle EBRD v této fázi velmi nepravděpodobné. Rusko nicméně minulý týden oznámilo, že pozastavilo přípravné práce v projektu plynovodu Turkish Stream, kterým má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy.