Rusko přerušilo přípravu nového plynovodu do Turecka

Rusko zastavilo přípravné práce v projektu plynovodu Turkish Stream. Novým plynovodem měl v budoucnu proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy. Vztahy zemí se ale zhoršily po sestřelení ruské stíhačky. Kreml pak zavedl ekonomické sankce a i tento krok má být odvetným opatřením.

„Práce na Turkish Stream byly zastaveny,“ uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. O přerušení rozhodl ekonomický výbor, který má projekt na starosti. Stalo se tak v rámci odvetných opatření, které po sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou přijala Moskva vůči Turecku, upřesnil Novak.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se kvůli incidentu zhoršily. Rusko zareagovalo sankcemi proti Turecku, které citelně omezují vývoz tureckého zboží na ruský trh, pracovní uplatnění a blokují i turistický ruch. Od ledna pak bude pozastaven bezvízový styk.

Rozhovory o výstavbě jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom, ale prý zůstávají nadále otevřené.

Turkish Stream místo plynovodu South Stream

Na plynovodu Turkish Stream začal ruský plynárenský podnik Gazprom pracovat poté, co koncem loňského roku odstoupil kvůli neshodám s Evropskou unií od projektu South Stream. Ten měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.

Projekt plynovodu Turkish Stream původně počítal se zahájením prací v polovině letošního roku a s prvními dodávkami na konci roku 2016. Kapacita plynovodu měla podle původních plánů činit 63 miliard krychlových metrů ročně. Gazprom ale již dříve připustil, že tyto lhůty nebude možné dodržet, a kapacitu snížil téměř o polovinu na 32 miliard krychlových metrů ročně. Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller dnes prohlásil, že pokud si Turecko myslí, že projekt potřebuje, musí se nejdříve obrátit na Rusko. Z Ankary ale podle něj zatím žádný návrh nepřišel.