V Pasohlávkách vyrostou obří lázně. Hašek se dohodl s čínskými investory

Už na konci roku 2018 budou mít místní v jihomoravských Pasohlávkách nové sousedy – lázeňské hosty. Obří komplex postaví čínští investoři z provincie Che-pej ve spolupráci s Jihomoravským krajem, uvedl hejtman kraje Michal Hašek (ČSSD), který v Číně doprovází premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Lázeňská zóna by měla nabídnout asi 500 pracovních míst a bude stát v přepočtu dvě miliardy korun.

Infrastruktura pro lázně už je v Pasohlávkách připravená
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Nápad na lázně v Pasohlávkách není ničím novým. O projektu se hovořilo už na přelomu let 2007 a 2008. Vše se ale podle Haška rozjelo až před dvěma lety s nástupem bývalého šéfa Brněnských výstav a veletrhů Jiřího Škrly do vedení společnosti Thermal Pasohlávky. Tato firma je společností založenou Jihomoravským krajem a obcí Pasohlávky.

Asi před rokem pak začal Jihomoravský kraj jednat s provincií Che-pej. „Jsem rád, že jsem mohl podepsat s guvernérem provincie Che-pej memorandum o spolupráci na tomto projektu,“ uvedl Hašek. Dohoda má být nicméně pouze vyjádřením politické podpory, o veškerých ekonomických detailech by měly dále jednat realizační firmy.

„Celkové náklady, které budeme společně s čínskou stranou investovat do projektu, představují sumu zhruba okolo 80 milionů eur, to znamená přes dvě miliardy korun.“

Michal Hašek (ČSSD)

hejtman Jihomoravského kraje

Největší ve střední Evropě

Půjde o největší lázně postavené na zelené louce v prostoru střední Evropy. Celkem by v oblasti mělo být 12 lázeňských objektů na ploše zhruba 20 hektarů. Po úplném dokončení by lázně nabídly své služby zhruba dvěma tisícům hostů a vedle obvyklé lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.

„Provincie Che-pej má svůj investiční fond a na straně Jihomoravského kraje je to společnost Thermal Pasohlávky,“ uvedl Hašek k financování projektů. „Předpokládáme, že vznikne společná struktura, ve které bude mít čínská strana většinu, zhruba 80 procent, a 20 procent zůstane pod kontrolou české strany,“ dodal.

Všechny podrobnosti mají obě strany probrat na jednáních, která proběhnou v první polovině příštího roku. Následovat pak budou různé povolovací procesy, například stavební povolení. Samotná výstavba je plánovaná v druhé polovině roku 2017 a v roce 2018. Lázně by se měly otevřít klientům na konci roku 2018, nejpozději v únoru roku 2019.

Video Události
video

Čína hodlá v ČR investovat do jádra i zdravotnictví

Hosté budou hlavně z Česka

V okolí Pasohlávek údajně nejsou žádné komplikace. „Je to území, na němž územní plán Pasohlávek počítá s rekreační lázeňskou zónou. Navíc v zemi už jsou příslušné sítě, včetně rozvodů léčivé minerální vody,“ vysvětlil jihomoravský hejtman.

Michal Hašek a Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Převážnou většinu zaměstnanců budou tvořit lidé z České republiky, předpokládá se ale, že v místě budou působit i Číňané. Lázně by se měly specializovat především na léčení pohybových ústrojí. „Nevylučuji, že přitáhnou i čínskou klientelu, ale primárně jsou určeny pro Českou republiku, Slovensko a také Rakousko. Lázně by měly mít středoevropský rozměr,“ uzavřel Hašek.

Sobotkova cesta po Číně končí

Český premiér poslední den své návštěvy Číny prohlásil, že i když se nemůže Česko co do velikosti ekonomiky nebo počtu obyvatel s Čínou měřit, je pro ni důležitým partnerem v rámci Evropské unie.

Během celého týdne Sobotkovy návštěvy Číny se jednalo o mnoha projektech z různých oblastí, zejména ale z dopravy, zdravotnictví či infrastruktury. Premiéra doprovázel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Dříve avizovaní ministři dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová ale nakonec do země nedorazili.