Babiš přirovnal hejtmana Nováka k Rathovi. Kvůli zóně Barbora

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pořadu Partie na TV Prima opět kritizoval podmínky pro přípravu průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Pustil se i do moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), kterého značil za nedůvěryhodnou osobu a přirovnal ho k bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi. Novák v reakci na to uvedl, že bude po Babišovi soudně žádat omluvu.

Miroslav Novák
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Pro vybudování zóny Nad Barborou, jejíž náklady mají dosáhnout 1,2 miliardy korun, z toho 750 milionů by měl zaplatit stát, je potřeba vykoupit pozemky za 200 milionů. Ty patří především společnosti Asental Land miliardáře Zdeňka Bakaly. Ministr financí Babiš ale tvrdí, že před hlasováním o podpoře zóny letos v červenci o tomto faktu on ani vláda nevěděli. Zpochybňuje i kvalitu území bývalého dolu.

Babiš na Primě řekl, že se mu nelíbí hlavně způsob, jakým kraj zónu vybral. Kritizoval, že se při výběru zóny zaměřil pouze na brownfields, tedy staré průmyslové areály, a že ve smlouvě s Bakalou bylo penále vůči kraji pro případ, že kraj nezíská dotaci.

Přestřelka mezi ministrem a hejtmanem

Hejtmana Nováka pak ministr označil za nedůvěryhodného. „Pan Babiš zřejmě dospěl do stádia, kdy si myslí, že si může již dovolit úplně vše,“ reagoval Novák s tím, že Babiše za křivá nařčení v živém televizním vysílání už jednou vyzval k omluvě. „On tak neučinil, a v tomto případě už jeho vyjádření přesáhla únosnou mez a budu tuto omluvu žádat právně v občanském řízení v rámci ochrany osobnosti,“ řekl hejtman.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Miroslav Novák:

Zástupci Moravskoslezského kraje Babišovu kritiku zóny Nad Barborou odmítají. Podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst na Karvinsku s vysokou nezaměstnaností, podle nich v kraji není. Kraj se navíc zavázal, že další zóny už nebude stavět na „zelené louce", ale výhradně na brownfieldech. „My jsme v tomto týdnu zveřejnili všechny znalecké posudky. Jsou dostupné na webových stránkách kraje, tuším, že i CzechInvestu, ministerstva průmyslu a obchodu. Pan Babiš si hraje podivnou hru na negativní pověsti pana Bakaly," řekl hejtman Novák.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Andrej Babiš (ANO)

ministr financí

„Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru.“

Andrej Babiš (ANO)

ministr financí

 

Kvůli debatě o zóně Nad Barborou připravilo ministerstvo průmyslu pro vládu informační materiál, který má pochybnosti o zóně vyvrátit. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jsou průmyslové zóny v kraji téměř obsazené a je třeba hledat nová místa pro investory. Zóna Nad Barborou je podle něj z dostupných lokalit nejvýhodnější. Mládek již dříve rovněž uvedl, že Babišovy aktivity budování zóny ohrožují.