Rozšíření plynovodu Nord Stream kritizují Fico i Jaceňuk

Slovenský premiér Robert Fico kritizoval nedávnou dohodu o rozšíření plynovodu Nord Stream, která podle něj poškodí Ukrajinu a Slovensko. Fico to řekl po schůzce se svým ukrajinským kolegou Arsenijem Jaceňukem, který se přidal ke kritice a oznámil, že jeho země bude maximálně využívat dovoz plynu ze Slovenska prostřednictvím takzvaných zpětných dodávek.

Video Studio ČT24
video

Rozšíření plynovodu Nord Stream kritizují Fico i Jaceňuk

Ruská plynárenská společnost Gazprom a její evropští partneři počátkem září podepsali akcionářskou dohodu o plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Německa a tím i do střední a západní Evropy. Podmořský projekt je od samého počátku veden zájmem Ruska na tom, aby byl nezávislý na tranzitu suroviny přes Ukrajinu. Omezení přepravy plynu přes Ukrajinu by v budoucnu také způsobilo pokles příjmů Slovenska z poplatků za tranzit ruského plynu dále do západní Evropy.

„Dělají z nás idioty. Není možné několik měsíců hovořit o potřebě stabilizace situace na Ukrajině a poté přijmout řešení, které staví nejen Ukrajinu, ale i Slovensko do nezáviděníhodné situace.“

Robert Fico

slovenský premiér

Podle slovenského premiéra Fica není dohoda plynárenských firem pouze záležitostí obchodu. „Zradili jiný členský stát EU, Slovensko. Jdou v příkrém rozporu s politickými rozhovory, které jsme vedli s Ukrajinou na Evropské radě (vrcholné schůzce EU ),“ uvedl.

Plánované rozšíření plynovodu Nord Stream kritizoval také Jaceňuk. „Je to protiukrajinský a protievropský projekt,“ řekl. A dodal, že záměr posílit přepravní kapacitu plynovodu Nord Stream představuje monopolizaci tras dodávek plynu do EU, což podle něj povede ke zvýšení cen této suroviny. 

Slovensko zajišťuje dodávky plynu na Ukrajinu prostřednictvím záložního plynovodu z Vojan blízko ukrajinské hranice do města Užhorod. Kapacita tohoto plynovodu činí kolem 14,5 miliardy metrů krychlových ročně. Ukrajina tímto způsobem dokáže pokrýt část své spotřeby této suroviny, a to za nižší cenu, než nakupuje plyn z Ruska, s nímž se Kyjev dostal do sporu ohledně podmínek dovozu plynu. 

Ukrajina původně žádala zpětné dodávky plynu ze Slovenska i prostřednictvím kapacitně většího tranzitního plynovodu, jenže podle dřívějšího vyjádření Fica by takový krok znamenal porušení dohod, které uzavřelo Slovensko s Ruskem.

Slovensko by tak podle Fica uvítalo rychlejší jednání o zavedení bezvízového styku se zeměmi EU pro občany Ukrajiny. „Pokud jde o lidi z Ukrajiny, klademe milion překážek, ale někde jinde se otevírá náruč a přicházejí sem statisíce lidí,“ řekl Fico v reakci na stávající příliv uprchlíků do EU.

Ruský plynovod
Profil

Plynovod Nord Stream

Plynovod Nord Stream byl uveden do provozu v roce 2011 a přivádí plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Je dlouhý 1224 kilometrů a jeho celková kapacita činí 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. Z Německa jsou pak na Nord Stream navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně Česka.

Dopoledne se Jaceňuk sešel se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, který podle informace prezidentské kanceláře na schůzce vyjádřil podporu nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. Kiska rovněž uvedl, že naplňování minských dohod ohledně konfliktu na východě Ukrajiny je klíčové pro návrat míru a stability v této východoevropské zemi.