Technické potíže na tři hodiny pozastavily obchodování na Wall Street

New York - Obchodování na americké burze New York Stock Exchange (NYSE) bylo kvůli technickým problémům pozastaveno. Výpadek trval více než tři hodiny. „Jde o interní technickou záležitost, nejedná se o kybernetický útok,“ napsala burza na Twitteru. NYSE je největší burza akcií a derivátů na světě.
Newyorská burza NYSE
Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Spencer Platt

Provozovatel newyorské burzy NYSE Group musel zhruba půl hodiny před polednem tamního času zastavit obchodování se všemi akciemi na newyorské akciové burze kvůli technickým problémům. Na dalších trzích se s akciemi dále obchodovalo. Provozovatel burzy ujistil, že přerušení nezpůsobil kybernetický útok, ale pouze vnitřní technický problém. Obchodování bylo obnoveno po více než třech hodinách.

Webové stránky The Wall Street Journal měly rovněž technické problémy, zhruba od stejné chvíle jako NYSE, upozornila CNN.

Trhy dopoledne kvůli Číně významně ztrácely

Dopoledne všechny tři hlavní akciové indexy klesaly o více než jedno procento. Technologický index Nasdaq se propadl až na nejnižší hodnotu za dva měsíce a širší index Standard&Poor's 500 nejníže za čtyři měsíce.

Potíže s NYSE přišly ve chvíli, kdy mají investoři obavy ze značného propadu čínských akcií a pokračující krize v Řecku. „S ohledem na dění v Evropské unii, v Řecku a v Číně to je poslední věc, kterou ​​akciové trhy v USA potřebují,“ podotkl Peter Kenny, hlavní tržní stratég z firmy Clear Group Pool.

Newyorská burza NYSE
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Spencer Platt

Newyorská burza se stala legendou

NYSE se kvůli jejímu umístění přezdívá Wall Street. Vznikla 17. května 1792. Nyní se na ní obchoduje s akciemi největších amerických i zahraničních firem a její sláva již dávno překročila hranice finančnictví.

Během svého dlouhého působení se NYSE musela vypořádat i s několika kritickými okamžiky, ať už se jednalo o „černý pátek“ z října 1929, nebo o „černé pondělí“ z roku 1987. V souvislosti s teroristickými útoky na USA v září 2001 dokonce uzavřela obchodování na několik dní.

Jako jedna z mála na světě NYSE stále funguje formou aukce, tzn. veškeré obchody se odehrávají na místě. Jedním ze symbolů burzy pro širokou veřejnost je tak obrázek překřikujících se obchodníků v hale s obrazovkami plnými různých čísel, grafů a dalších ukazatelů. Burza nicméně funguje s masivním počítačovým zázemím.