Beze mě to bude snazší, tvrdí Varufakis. Jako ministr končí

Řecký ministr financí Janis Varufakis oznámil, že odstupuje z funkce. Podle svých slov si uvědomuje, že někteří z představitelů euroskupiny by ocenili, kdyby se s ním už při jednáních nesetkali. Jeho "absence" by tak prý usnadnila premiéru Alexisi Tsiprasovi vyjednání dohody s eurozónou. To také označil Varufakis za hlavní důvod svého odchodu z řeckého ministerstva financí.

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis
Autor: AP/Daniel Ochoa de Olza

"Budu i nadále podporovat premiéra Tsiprase, nového ministra financí a naši vládu," uvedl v prohlášení, ve kterém rovněž ocenil statečnost řeckých voličů. "Slavné OXI (Ne), které dali najevo demokratům na celém světě je jen začátek," dodal.

Podle něj jde o hlas pro demokratickou evropu odmítající eurozónu jako železnou klec. "A zvučné ANO pro společnou půdu prosperity a sociální spravedlnosti," soudí.

Ze své funkce Varufakis odstupuje den po nedělním referendu, ve kterém Řekové jasnou většinou přesahující 61 procent hlasů odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna.

Podle analytiků by se novým ministrem financí mohl stát dosavadní hlavní řecký vyjednávač s věřiteli a Varufakisův náměstek Euklidis Tsakalotos či ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Odcházející ministr podpořil svého náměstka. "Odcházím a zítra se uvidíme společně s panem Tsakalotosem," řekl s tím, že doufá, že se právě on stane šéfem řecké státní kasy.

Výsledek hlasování je politováníhodný, konstatuje šéf eurozóny

"Beru na vědomí výsledek řeckého referenda. Tento výsledek je velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka," řekl v reakci na nedělní hlasování šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Dodal, že reformy jsou pro oživení řecké ekonomiky nevyhnutelné. Nyní jsou podle něj na tahu řecké úřady.

video Reakce na řecké NE: Není už moc o čem jednat
Video Zprávy
video

Reakce na řecké NE: Není už moc o čem jednat

O výsledcích hlasování bude euroskupina jednat v úterý. Schůzka se uskuteční před summitem zemí eurozóny, který na úterní večer svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.