Lavrov vyzval Brusel, aby uchránil Řecko před černým scénářem

Evropští politici jsou stále ochotni jednat s Řeckem o dohodě. Tamní vláda v pátek opustila bruselská jednání a vyhlásila v zemi referendum na tuto neděli. Evropští státníci varovali Řeky, že odmítnutí veřitelských návrhů znamená konec Řecka v eurozóně. Německá kancléřka Angela Merkelová dokonce prohlásila, že případný krach společné evropské měny by znamenal i krach EU. Šéf ruské diplomacie pak uvedl, že politice řeckého premiéra "dobře rozumí" a doufá, že Brusel uchrání Řecko před "scénářem s neblahými následky".

Přední evropští politici sice stále mluví vůči Řecku s nadějemi, z jejich slov je ale stále více znát zklamání. "Já jsem velice smutný z toho, co se dělo minulý víkend. Za jedinou noc se společné evropské povědomí snížilo na taktické populistické hry. Po veškerém úsilí, které jsem sám i mí kolegové vynaložili. po veškerém úsilí Evropské komise i dalších si připadám poněkud zrazený," řekl Juncker.

Podle svých slov prý až dosud učinil vše, co bylo v jeho silách. Návrhy na komplexní reformy a evropskou pomoc prý skrývaly "v zásadě jednoduchou dohodu". Řecku prý už nemůže nic jiného nabídnout, je prý ale dl ochoten ujednat o udržení eurozóny na současných 19 členech.

Jean-Claude Juncker: "V tomto balíčku nešlo o snižování platů, nikdy toto nebylo na stole. Na stole jsme měli návrhy modernizace platů ve veřejném sektoru…. Řecká vláda taky uznává, že řecký penzijní systém není udržitelný. …. V pátek jsme znovu jednali o všech těchto bodech a snažili jsme se také bavit o výši daní, kde jsme se bavili o hodnotách např. 13 procent místo 20 procent."

Francouzský prezident Francois Hollande po zasedání vlády prohlásil, že by byl rád, kdyby se jednání s Řeckem obnovila, protože k jejich završení chybělo velmi málo. Řekl, že by chtěl, aby Řecko zůstalo v eurozóně, kdyby se ale jeho občané v referendu vyslovili jinak, Francie se "nemá čeho bát" a je stejně jako celá eurozóna připravena na jakýkoli negativní dopad řeckého bankrotu. Hollande také řekl, že rozhodnutí Atén odmítnout dohodu s věřiteli "odsuzuje".

"Sama Francie je vždy připravena k pokračování dialogu. Dnes je ještě stále možnost dosáhnout dohody, zítra už to bude záviset na rozhodnutí samotných Řeků. Francie je pro to, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Je připravena jednat, ale nemůže to dělat bez společné vůle dosáhnout dohody," řekl novinářům Hollande. Vpodvečer ještě telefonicky jednal s americkým prezidentem Barackem Obamou, se kterým se shodl na společném úsilí obnovit jednání s Řeckem. Taktéž Bílý dům apeluje na to, aby Řecko v eurozóně zůstalo.

  • Řecká vláda nařídila po celý týden uzavřít tamní banky i burzu. Výrazně omezen je i výběr hotovosti z bankomatů. Vpodvečer se navíc objevily informace o řeckém odmítnutí zítřejšího splacení části dluhu.

Naléhavě během pondělí mluvila také německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní na schopnosti nalézt kompromis závisí samotná podstata společné Evropy. "Pokud přijdeme o schopnost nalézat kompromisy, bude Evropa ztracena," řekla. Vyzdvihla přitom práci svého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který podle ní v posledních měsících usilovně hledal možnosti, jak řeckou krizi vyřešit.

  • Asi 17 tisíc lidí, převážně příznivců řecké vládnoucí levicové strany SYRIZA demonstrovalo v pondělí v Aténách a v Soluni ve prospěch "ne" v nadcházejícím nedělním referendu. Podle demonstrantů se věřitelé snaží Řecko vydírat.

"Padne-li euro, padne celá Unie"

Taková slova Merkelová zmínila na slavnostním shromáždění u příležitosti 70. výročí založení Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Evropská unie je společenství zemí, které se cítí zavázány stejnými hodnotami. Z tohoto základu mohl vzejít i velkolepý projekt eura. Proto je euro víc než jen měna, je založeno na vzájemné důvěře a společných zásadách," řekla Merkelová. "Pokud euro zkrachuje, zkrachuje i Evropa," zdůraznila.

"Pro naše vzájemné porozumění (v eurozóně) je bytostně nutné, abychom na jedné straně byli vzájemně solidární, na druhé straně ale aby každý přinesl svůj vlastní příspěvek k řešení problémů. Solidarita a vlastní odpovědnost jsou dvě strany téže mince," dodala kancléřka.

Merkelová a její vicekancléř Sigmar Gabriel dnes odpoledne jednali o situaci kolem Řecka s šéfy parlamentních stran a po jednání novinářům řekli, že nabídka mezinárodních věřitelů Řecku byla velkorysá". Vypsání referenda o návrzích věřitelů je podle vicekancléře legitimní krok. "Voličům musí být jasné, o čem rozhodují. Že je to jasné ´ano´ nebo ´ne´ setrvání v eurozóně. A pokud tamní (řecká) vláda zodpovědně vládne, musí to svým občanům otevřeně říct," řekl Gabriel.

Také předseda Evropské rady Donald Tusk varoval před záporným vyzněním nedělního referenda v Řecku. Případné "ne" by omezilo vyjednávací prostor pro řeckou vládu. "Pokud si někdo myslí, že (řecká) vláda bude mít silnější vyjednávací pozici, pak to prostě není pravda," řekl.

  • Podle britského premiéra Davida Camerona by bylo pro Řecko velmi obtížné zůstat v eurozóně, kdyby se jeho občané v referendu vyslovili proti dohodě s věřiteli.
  • Rakouský guvernér Evropské centrální banky Ewald Nowotny uvedl, že v případě odmítnutí dohody v lidovém hlasování by byly "možnosti konstruktivního řešení velmi omezené".
  • Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos uvedl, že na dosažení dohody je stále čas, protože nynější záchranný program eurozóny pro Řecko vyprší až s úterní půlnocí.
  • Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že Moskva v souvislosti s finanční krizí v Řecku dění v Evropské unii "velmi pozorně" sleduje. "Máme obavy z možných nepříznivých důsledků na celou EU," uvedl podle agentury Reuters Peskov.

Slovensko dál věří ve společnou evropskou měnu. Bratislava ale odmítá další půjčky pro Řecko. V současnosti ručí za část řeckých dluhů ve výši tří miliard eur. V přepočtu na hlavu jde o téměř 600 eur, tedy zhruba 1,5násobek průměrného měsíčního důchodu, který pobírají slovenští senioři.

Video Události
video

Řecko připravilo eurozóně dosud nejvážnější zkoušku

Řecko připravilo eurozóně dosud nejvážnější zkoušku

Merkelová: Pokud padne euro, padne Evropa

Evropa: K Řecku jsme dál vstřícní, čekáme to ale i z druhé strany

Videosouhrn: Evropa dává Řecku "poslední minuty"

Horizont: Boj o budoucnost eurozóny vrcholí

Ministři financí eurozóny o víkendu v reakci na odchod Řecka z jednání odmítli prodloužit zemi záchranný program, který končí 30. června. Bez peněz z tohoto programu nebudou moci Řekové splácet dluhy, včetně sumy zhruba 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč), kterou musí do úterý uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).