Po dvou letech kontrol dočerpá Česko 38 miliard z evropských fondů

Evropská komise po dvou letech odblokovala čerpání 38 miliard korun z Operačního programu Podnikání a inovace, které pozastavila v lednu 2013. Komise tím reagovala na 52 auditů z loňského roku, podle kterých se zlepšila a zefektivnila kontrola. Oznámil to náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Kvůli chybám u kritizovaných projektů však Brusel pošle o 3,4 miliardy korun méně.

„Česká republika může začít znovu čerpat finanční prostředky z Operačního programu Podnikání a inovace, který byl kvůli podezřením na pochybné veřejné zakázky pozastavený více než dva roky,“ řekl náměstek Wagenknecht.

Žadatelé žádné omezení nepocítili, veškeré problémy dolehly na stát. Prakticky to fungovalo tak, že zájemci o dotace mohli své projekty předkládat ke schválení a následně je dostávali proplacené z národních zdrojů. Česko je však nemohlo posílat do Bruselu k takzvané certifikaci, tedy ke konečnému schválení a proplacení z evropských fondů. Nyní už mohou tyto peníze do Česka opět proudit.

„Jde o dávno vyplacené peníze, které nám Evropská komise refunduje po dvou letech. Bude to významná injekce i pro státní rozpočet, protože EK dva roky zadržovala proplácení peněz a ty tak šly výhradně z českého rozpočtu. Jednorázově tak získáme právě těch 38 miliard korun,“ vysvětlil náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný.

Hospodářská komora kontrolovala sama sebe

Problematické byly projekty Českomoravské záruční a rozvojové banky a Hospodářské komory. Komisi se například nelíbilo, že řídící orgán (ministerstvo průmyslu a obchodu) delegoval kontrolní funkci právě na Hospodářskou komoru, která tak v některých případech kontrolovala sama sebe. Projekt záruční a rozvojové banky pak kvůli transparentnosti prověřoval i Evropský úřad pro boj proti korupci.

Evropská komise už dříve podmínila uvolnění peněz tím, jak dopadne auditní šetření za rok 2014. „Náš tým provedl 52 auditů na 52 náhodně vybraných projektech v celkovém objemu auditovaných prostředků přesahující 5,5 miliardy korun. Zkontrolovali jsme mimo jiné funkčnost řídícího a kontrolního systému a také plnění doporučení pro jeho zefektivnění. Auditoři ověřili desítky výběrových řízení, auditní spis čítá tisíce stran,“ vypočítal ředitel Auditního orgánu Evžen Mrázek. Podle něj audit prokázal zlepšení, což potvrdila i EK.

Kvůli předchozím chybám však Komise Česku snížila podíl evropských peněz na financování těchto projektů – u projektu realizovaného Hospodářskou komorou o 1,6 miliardy korun, v případě záruční a rozvojové banky o 1,8 miliardy korun.

V letech 2007 až 2013 bylo v Operačním programu Podnikání a inovace k dispozici celkem 82 miliard korun. Jeho nástupcem je v nynějším dotačním období 2014 až 2020 program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, v němž je připraveno 116 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kallasová: Pokud EU a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína

„Pokud Evropská unie a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína,“ prohlásila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tím na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž budou cla na unijní výrobky zavedena „velmi brzy“. Poukázal přitom na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí tři sta miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Řada evropských státníků před Trumpovým úmyslem varuje, tlačí spíše na vzájemnou spolupráci.
06:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bitcoin se po oznámení Trumpových cel propadl hluboko pod sto tisíc dolarů

Ceny nejznámějších kryptoměn v pondělí prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny. Bitcoin se propadl hluboko pod sto tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Druhá největší kryptoměna ether pak při obchodování v Asii ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky. V úvodu týdne klesají i akcie na evropských trzích.
10:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

EU chce zaručit právo na opravu, v tuzemsku ale schází řemeslníci

V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.
před 7 hhodinami

Daň z lihu vzrostla, stát ale víc nevybral. Opozice volá po analýze

Stát loni nevybral na spotřební dani z lihu očekávanou částku, přestože sazba daně od začátku roku vzrostla o deset procent. Výběr daně nakonec zůstal na úrovni předcházejícího roku, kdy ještě platil nižší odvod. Vláda přitom v konsolidačním balíčku počítala s nárůstem výnosů o půl miliardy korun. Opozice požaduje analýzu, růst sazby spotřební daně, který dál pokračuje, podle ní nepřináší kýžený efekt. Vláda změny neplánuje.
před 8 hhodinami

Trump zahájil novou obchodní válku, píší média

Americký prezident Donald Trump v sobotu podepsal nařízení o uvalení cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Zahájil tak novou obchodní válku, píší média. Kanada v odvetě zavede cla ve výši 25 procent na dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (asi 2,6 bilionu korun), oznámil tamní premiér Justin Trudeau. Odvetná cla nařídila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Odpověď chystá také Čína, která se chce obrátit na Světovou obchodní organizaci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Plošná cla na produkty EU by mohla poslat celou Unii do recese, odhaduje Kalousek

Odhad dopadu případného zavedení amerických cel na evropské zboží, který představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly a exministra financí Miroslava Kalouska příliš optimistický. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce. Stanjura ve čtvrtek odhadl, že kvůli clům by růst české ekonomiky mohl zpomalit zhruba o 0,5 procentního bodu. Premiér Petr Fiala (ODS) nechce zatím předjímat možné dopady a sdělil, že EU má nástroje k vyjednávání.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Jablka či zelí zdražují. Pěstitelé viní špatnou sklizeň a ubývající zásoby

Některé druhy zeleniny a ovoce od začátku roku zdražují. Hlavně jablka, celer nebo zelí. Podle pěstitelů je to hlavně tím, že loňská sklizeň byla špatná a zásoby se tak tenčí. Českým zelinářům zároveň vzrostly náklady na pěstování i skladování. Zlevňování očekávají nejdřív na přelomu jara a léta, tedy až s novou úrodou.
před 17 hhodinami

Česko by mohlo na obranu dávat až tři procenta HDP, říká Fiala

K obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací nejsou podmínky ani důvod, prohlásil v Otázkách Václava Moravce premiér Petr Fiala (ODS). Příčinou jsou nynější zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (Smer), dodal. Fiala tvrdí, že kritika aktivit, které nejsou v zájmu Česka, není „vměšováním do slovenských vnitřních záležitostí“ a žádný z vládních představitelů se toho nedopouští. V rozhovoru také připustil, že by bylo možné v příštím volebním období zvýšit výdaje na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...