Ve vteřině milionářem? Lidé pomáhají, ale i drogují a umírají

Vyhrát v jackpotu miliony, nebo dokonce miliardy, znamená v první chvíli hodně emocí. Pokud dotyčný nedostane infarkt, přichází na řadu klíčová otázka - co s tolika penězi? Osudy výherců jsou někdy tragické - řada z nich začne utrácet za drogy, přijde o podporu nejbližších a někdy i předčasně zemře. Jiní chtějí udělat především dobrou věc a věnují značnou část sumy na dobročinné účely nebo začnou podnikat. „Většina výherců říká: 'Kéž by se to bylo nestalo',“ podotkl psychiatr Radkin Honzák.

  • Výherce rekordních 2,466 miliardy korun v Eurojackpotu vsadil svůj tiket den před losováním v Pardubickém kraji. Použil náhodný tip a za plnou sázenku zaplatil 400 korun. Pravděpodobnost zisku prvního pořadí je jedna ku 95 milionům. Čech bral výhru s čísly 12, 14, 18, 38 a 46 a dvojicí doplňkových čísel 9 a 10. Nyní mu zbývá 32 dní na to, aby se o svou výhru přihlásil. 

Dosavadní český rekord držel český manželský pár z Chrudimska 

Před dvěma lety vyhráli 400 milionů korun ve Sportce manželé z Chrudimska, kteří chtěli zůstat v utajení. Sázeli více než dvacet let. Výherní kombinaci čísel na tiketu jim nakonec zajistil náhodný tip vygenerovaný počítačem.  

Penězi měli v plánu podpořit němocné děti. „Řekli nám, že část peněz by chtěli věnovat na charitu. Další peníze chtějí investovat tak, aby mohli zajistit svoje další generace, a z dalších peněz si taky chtějí splnit své sny. Mluvili o tom, že by chtěli někam cestovat,“ uvedl tehdy mluvčí Sazky Václav Friedmann. 

Někteří zahraniční výherci se s výhrou naopak netají. Třeba manželé Gillian a Adrian Bayfordovi se v roce 2012 pochlubili druhým nejvyšším jackpotem v historii Británie, který činil v přepočtu 4,5 miliardy korun.  

Ir investoval do palírny na whiskey, dělníci nemuseli řešit vyhazov 

Lidé často obrovské sumy využijí na „dobrou věc“, ať už jde o charitu nebo třeba podnikání. Jako příklad může sloužit Ir Peter Lavery. Ten investoval 10 milionů liber do rekonstrukce belfastské věznice, z níž udělal palírnu na whiskey. V jeho úsilí mu pomohl i stát. 

Za 2,5 miliardy korun můžete…

  • Postavit 13 kilometrů dálnice.
  • Rok financovat město Olomouc.
  • Celých 62 let financovat Domov pro seniory v Havlíčkově Brodě se 131 lůžky.
  • Zaplatit půl roku výuky všech prvňáčků v Česku.
  • 3,5 roku financovat neziskovou organizaci Člověk v tísni.
  • Zaplatit zhruba 600 lidem letenku do vesmíru se společností Virgin Galactic.

Opravdové štěstí pak potkalo Kanaďana Colina Willarda. Ten byl mezi dvěma stovkami dělníků, které si do kanceláře zavolal zaměstnavatel, aby jim oznámil, že je už nebude potřebovat: „Se ženou jsme pak přemýšleli, co budeme dělat a jak to zvládneme.“  

S kolegy byl léta zvyklý sázet. „Řekl jsem si: Nebylo by hezké vyhrát v loterii, než nás opravdu propustí? A pak jsme z ničeho nic druhý den vyhráli,“ vyprávěl Willard. Místo do práce si šli dělníci vyzvednout sedm milionů kanadských dolarů. Čtyřdolarová investice tehdy každému z nich vynesla 400 tisíc kanadských dolarů. 

Stinné stránky – drogy i smrt 

Známé jsou ale i smutné osudy lidí, jimž miliony štěstí nezajistily. Třeba šestnáctiletá Callie Rogersová část z šedesáti milionů korun nakonec utratila za drogy. „Většina výherců říká: 'Kéž by se to bylo nestalo'. Osudy jednoho z nejslavnějších výherců, který dostal asi 300 milionů dolarů, nebyly nijak veselé. Sám se udrogoval, stejně jako zbytek jeho rodiny. Před smrtí řekl, že by ticket raději roztrhal,“ konstatoval psychiatr Radkin Honzák. 

Někteří výherci se jednoduše zblázní. „Se vztahy to rozhodně zatřese,“ podotkl Honzák. Rodina, přátelé i neznámí lidé mnohdy žebrají o peníze. Je znám i případ, kdy Američan z Bostonu dostal infarkt poté, co ho bombardovali s žádostí o peníze neznámí lidé. Bylo mu jen 37 let. 

Velkou odpovědnost neunesl rovněž Lothar Kuzydlowski, který vyhrál v roce 1994 v německé loterii Lotto skoro čtyři miliony marek. Nezaměstnaný muž si pořídil luxusní vůz, pořádal párty a utrácel za dovolené. Na jeho styl života doplatilo jeho manželství. Po pěti letech pak zemřel na selhání jater. 

Co by Češi dělali, kdyby vyhráli miliony?

V případě výhry nad 30 milionů korun by polovina Čechů přestala chodit do práce. Vyplývá to z průzkumu, který provedla před rokem pro společnost Sazka agentura NMS market research. Většina lidí si představuje ideální výhru ve výši 10 milionů, protože to pro ně znamená větší svobodu a zároveň žádnou větší životní změnu. Čím víc peněz by Češi vyhráli, tím víc by dali na charitu. U výhry ve výši 100 milionů by třetina lidí dala na dobročinné účely desetinu výhry.

9 minut
Ekonomika ČT24: Kdybych já byl milionářem…
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 3 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 9 hhodinami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
včeraAktualizovánovčera v 17:09

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
včera v 14:28

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
včera v 06:00

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
17. 7. 2025
Načítání...