Auta na stlačený plyn jsou stále oblíbenější, MŽP uvažuje o podpoře

Praha – Počet čerpacích stanic se stlačeným zemním plynem v Česku roste. Podle Českého plynárenského svazu jich v tuzemsku na konci února bude zhruba 80. Na konci roku by jich pak měla být stovka. Stanice na CNG lákají stále víc podniků. Ministerstvo životního prostředí zvažuje, že finančně podpoří státní úřady, které se rozhodnou ekologická vozidla nakoupit.

„Předpokládáme, že by to byl jakýsi mix přímé dotace spojený s půjčkou, případně s příspěvkem konečného příjemce,“ uvedl první náměstek ministerstva Jan Landa. Kromě finanční podpory nákupu vozidel s alternativními pohony se ministerstvo hodlá angažovat i v osvětové činnosti, která by měla být zaměřená rovněž na běžné uživatele vozidel.

Ty v současnosti motivuje k nákupu vozidla na plyn především výrazně nižší spotřební daň, díky které jsou tato alternativní paliva lacinější než běžné pohonné hmoty. Podporovat zachování nejnižší možné spotřební daně hodlá ministerstvo životního prostředí i po roce 2020 s podmínkou, že podíl vozidel na plyn nepřekročí desetiprocentní hranici.

Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu:

„Průměrné pořizovací náklady na model Octavia G-Tec jsou vyšší o 20 tisíc korun než u podobného modelu v dieselové verzi. Hlavní výhody u CNG vozů tak jsou porovnatelné náklady na nová vozidla, okamžitá úspora paliv a samozřejmě úspora emisí a přispění k čistotě životního prostředí tam, kde žijeme.“


Video Auta na CNG jsou stále oblíbenější
video

Auta na CNG jsou stále oblíbenější

Auta na CNG jsou stále oblíbenější

20.02.2015 Eko

Šimek: Výstavba CNG stanic se stává zajímavou investicí i v Česku

O zachování stávající výše spotřební daně pro alternativní paliva se podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického bude ještě jednat. Podpora těchto paliv musí být vyvážená ve vztahu ke státnímu rozpočtu, dodal.

Spotřební daň na metr krychlový CNG od letošního 1. ledna letošního roku do konce roku 2017 činí 0,72 Kč. Spotřební daň na tradiční paliva je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.

V Česku podle plynařů jezdí v současné době zhruba 8 800 vozidel na CNG, o 2 000 více než před rokem. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je v Česku v současné době celkově registrováno asi 6,7 milionu vozidel, podíl vozidel na CNG tak tvoří pouhou desetinu procenta. Pro jejich potřeby v současnosti v ČR slouží 75 veřejných plnících stanic.