Na hory obezřetnost s sebou: Až čtvrtina středisek prý šidí zákazníky

Beskydy - Kontroly ČOI v horských střediscích v Česku našly pochybení u každého čtvrtého z nich. Mezi nejčastější důvody pokutování ze strany inspekce patřilo to, že prodejci neuvádějí ceny nebo nemají v pořádku kuchyňské váhy. Nejhůře jsou na tom provozovatelé areálů v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde kontroloři odhalili nedostatky v každém druhém středisku.

Pochybení kontroloři zjistili například u půjčovny lyží v Bílé v Beskydech. Kromě data chybělo na dokumentu o zapůjčení přilby a lyžařských holí i označení firmy. V pořádku nebyla ani záloha, kterou prodejce po inspektorech za zapůjčení požadoval. Zjistili totiž, že její výši provozovatel půjčovny určuje individuálně. „Na viditelném místě byl vystaven ceník, kde byla uvedena cena jedna a za pultem provozovatele této půjčovny byla cena druhá, to znamená, že spotřebitel nebyl v danou chvíli jednoznačně seznámen s cenou,“ říká Boris Stabryn, ředitel ČOI pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

„Na internetu máme zálohu 2 000. Ti, kteří si chodí půjčovat, většinou nemají peníze, takže se to udělá za 1 000 nebo za 500, prostě nějak lidsky,“ říká provozovatel půjčovny lyží Zbyněk Žák. To ale může majitele stát až statisíce korun ve správním řízení.

Horským restauracím často chyběly kontroly seřízení vah

Další nesrovnalosti inspektoři zjistili i v prodejnách s občerstvením a v horských restauracích. Nejčastěji váhám chybělo potvrzení, že váží správně. Od začátku prosince zjistili pracovníci české obchodní inspekce pochybení ve čtvrtině kontrolovaných horských podniků. Po Moravskoslezském a Olomouckém kraji lyžaře nejvíce šidí areály v Královehradeckém nebo Jihočeském kraji. Za nezákonné jednání podnikatelé už zaplatili přes 50 tisíc korun.

Video Události: Až čtvrtina horských středisek šidí zákazníky
video

Události: Až čtvrtina horských středisek šidí zákazníky