Microsoft mění politiku, poskytuje zdrojové kódy konkurenci

Praha - Softwarový gigant Microsoft mění svou politiku a zpřístupňuje své zdrojové kódy konkurenci. Ostatní společnosti tak budou moci vytvářet své programy, jež budou fungovat pod operačním systémem Windows. Podle některých odborníků sice kódy zveřejňuje pomalu, přesto to celému oboru může výrazně prospět.

Podle prognóz vydělá tímto krokem i Microsoft, protože spolupráce mezi softwarovými firmami je nyní v kurzu. V roce 2003 Bill Gates oznámil novou strategii tzv. interoperability, tedy propojování systémů s rivaly. A od té doby podepsal Microsoft dohody o spolupráci s IBM, Sun a Cisco, tedy se všemi velkými hráči z oboru. „Musíme být opatrní v hodnocení, jak dalece se Microsoft otevřel. Zatím uveřejnil jen část svých kódů,“ varuje před přílišným optimismem Zdeněk Pilz, generální ředitel Sun Microsystems.

Microsoft zatím například vyhověl Evropské komisi, která požadovala, aby ze systému Windows vyjmul přehrávač hudby a filmů a pustil dovnitř konkurenci. Dnes tak pod systémem Microsoftu můžou fungovat i přehrávače z konkurenčních dílen. „V dlouhodobém důsledku by to mohlo být pro Microsoft přínosné, uzavřenost by pro něj mohla být svým způsobem i smrtelná, protože ostatní svět IT kooperuje a spolupracuje a Microsoft zůstával v tomhle ohledu hodně dlouho stranou,“ domnívá se Pilz.

Původně Microsoft zpřístupňoval kódy jen vládám nebo některým nadnárodním organizacím. Teď ale spolupracuje nejen s konkurenty, ale také s nezávislými vývojáři. „Profitovat z toho budou vždy uživatelé, protože se informační systémy budou standardizovat. V budoucnu bude vše kompatibilnější, lidé nebudou muset přemýšlet, ale jednoduše užívat,“ dodává Zdeněk Pilz.