Obchodní zákoník zřejmě projde celou řadou změn

Praha - Vláda dnes schválila novelu obchodního zákoníku. Předloha podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zpřehledňuje podmínky pro podnikání a zrychluje a zlevňuje proces uzavírání smluv, zejména na tuzemských úvěrových a finančních trzích. Pokud novelu schválí parlament a podepíše prezident, mohla by podle Pospíšila začít platit v druhé polovině letošního roku.

„Podle analýzy některých bank, nadnárodních koncernů a dalších společností bude tato úprava obchodního zákona znamenat výrazné snížení nákladů obchodních transakcí, zároveň povede k posílení právní jistoty účastníků obchodních vztahů,“ zdůraznil Pospíšil.    

Novela mimo jiné mění i dosavadní praxi, kdy společníci nebo valná hromada musí odsouhlasit každý převod či nákup části podniku, což je problematické zejména při menších transakcích. Firmy tak totiž musí vynaložit neúměrně velké náklady na svolání valné hromady. „Novela v tomto případě omezuje svolávání akcionářů na případy, kdy transakce významným způsobem mění povahu podnikání společnosti,“ popsala chystanou změnu mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.    

Do budoucna by mohly ale obchodní zákoník podle Kuncové čekat ještě výraznější změny. Nová úprava, na jejímž vytvoření ministerstvo nyní pracuje, bude založena na principech jednoduchosti, transparentnosti a liberálnosti. „Návrh nové úpravy obchodních společností bude po projednání v rekodifikační komisi postoupen k veřejné diskuzi, aby se k němu mohla vyjádřit nejširší veřejnost. Ministerstvo chce obchodní zákoník spolu s občanským zákoníkem předložit vládě do konce tohoto roku,“ dodala Kuncová.