Německá WestLB se zařadila mezi banky vážně poškozené finanční krizí

Düsseldorf - Německá banka WestLB dnes oznámila, že se v uplynulém roce propadala do ztráty ve výši 1,6 miliardy eur (v přepočtu zhruba 40 miliard korun). Stala se tak jednou z největších německých obětí finančních otřesů ve Spojených státech. Kromě krize na světových finančních trzích ovlivnily výsledek banky také ztráty z podílů ve společnostech BMW, Volkswagen a Metro.

Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, která je vlastníkem majoritního podílu ve WestLB, již schválila plán na záchranu banky. Celkově si vyžádá investici ve výši pěti miliard eur. Součástí opatření by mělo být mimo jiné zrušení 1300 až 1500 z 6000 pracovních míst. Ke snižování počtu zaměstnanců by mělo docházet postupně do roku 2010. Aby se mohla opatření na záchranu banky realizovat, musí ještě jejich přiměřenost posoudit regulační orgány Evropské unie.

Krize, která otřásla celým finančním sektorem, již stála banky podle výpočtů německého finančního regulátora BaFin asi 295 miliard dolarů. Německé instituce se na této částce podílely zhruba 10 procenty. Německý list Spiegel ale odhaduje, že by se finální ztráty finančního sektoru mohly vyšplhat až na 600 miliard dolarů.