Majitel OKD vstoupí na pražskou burzu

Praha - Vlastník černouhelné společnosti OKD, nizozemská společnost New World Resources (NWR), vstoupí na pražskou burzu. Ve vysílání České televize to potvrdil spolumajitel OKD Zdeněk Bakala. Půjde o největší emisi akcií v historii českého kapitálového trhu. Uskutečnit by se měla v druhém čtvrtletí tohoto roku. Zdeněk Bakala to považuje za vhodnou dobu i přes krizi na finančních trzích.  

Společnost plánuje uvést své akcie i na burzy v Londýně a pravděpodobně i ve Varšavě. Informoval o tom server Týden.cz s odvoláním na zdroj obeznámený s chystanou transakcí. Bližší podrobnosti by měla společnost oznámit na připravované tiskové konferenci.

O emisi akcií NWR se spekuluje již několik měsíců. Na českém kapitálovém trhu půjde o zcela mimořádnou událost, jelikož na trh vstoupí skutečně zajímavá a velká firma s tržní hodnotou v řádu desítek miliard korun. 

NWR je ze sta procent vlastněna evropskou společností RPG Industries.
Jejími vlastníky jsou z 81 procent investoři, které zastupují Zdeněk Bakala a Peter Kadas. O zbylých 19 procent se dělí americké First Reserve a American Metals and Coal International. 

NWR je jedním z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě. Za rok 2006 prodala 13,5 milionů tun uhlí. Předloňské výnosy NWR
činily 37,3 miliardy Kč a hrubý provozní zisk EBITDA 8,2 miliardy korun.  

Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku pět dolů. V nejbližších letech chce rozjet těžbu v polských dolech Morcinek a Debiensko. Další důležitou dceřinou firmou NWR je koksárenská NWR Coking.