ČEZ investuje stamiliony do solárních elektráren

Praha - Energetická společnost ČEZ Obnovitelné zdroje plánuje investovat stovky milionů korun do rozvoje solárních elektráren. V první fázi chce instalovat solární panely o výkonu deseti megawattů. Pokud se osvědčí, bude je následovat další stejně velká série. Celková plocha nových solárních panelů by pak odpovídala rozměrům asi 74 fotbalových hřišť.

Instalovaný výkon prvních deseti megawattů by měl být rozložen do několika projektů, jedním z menších by mohla být instalace solárních článků na střeše budovy malé vodní elektrárny Přelouč. Další solární panely ČEZ umístí pravděpodobně na jižní Moravě, případně v severočeském regionu. Podle generálního ředitele ČEZ OZE Josefa Sedláka je v současnosti pro další rozvoj solární energie v Česku ideální doba. Díky rozvoji technologie totiž zvyšuje výkon fotovoltaických panelů, sílící česká koruna pak na druhou stranu snižuje náklady na jejich pořízení.

K výstavbě zdrojů solární energie se v Česku chystá řada investorů, plánují projekty v řádu desítek megawattů. Investoři v posledních měsících soupeří o to, kdo postaví největší sluneční elektrárnu. Zatím je největším solárním parkem elektrárna v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku, která má výkon přes 1,6 megawattu. Provozuje ji firma Solarinvest. Zdejší panely dokážou pokrýt průměrnou roční energetickou spotřebu až pro 1800 lidí.

Skupina ČEZ v současnosti provozuje fotovoltaickou elektrárnu umístěnou v dukovanském areálu. Zařízení s účinnou plochou 75 metrů čtverečních dosahuje při plném slunečním svitu výkonu deseti kilowattů. Ročně se zde vyrobí téměř osm megawatthodin elektřiny.

Česko ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Úhrnný instalovaný výkon všech tuzemských fotovoltaických zdrojů se pohybuje kolem 20 megawattů, ale například v Německu v roce 2004 to bylo již bezmála 800 megawattů. Změnit současný stav by měla garantovaná zvýhodněná výkupní cena po dobu 20 let.

Přestože jsou solární elektrárny považovány za jeden z ekologicky nejšetrnějších způsobů získávání elektrické energie, investice do jejich rozvoje v žádném případě neřeší hrozící problémy s nedostatkem elektřiny. Pro srovnání všechny zdroje v České republice vyrobily v letošním prvním pololetí asi 44 tisíc gigawatthodin elektrické energie, z toho pouze 5,3 gigawatthodiny pocházely ze solárních elektráren.