Nokia na japonském trhu neprorazila, odchází

Tokio - Čtyři z deseti mobilních telefonů na světě dodává na trh finský výrobce Nokia. V Japonsku je ale jeho tržní podíl pod jedním procentem a delší dobývání asijského trhu už Nokii nebaví. Ukončí prodej svých mobilních telefonů v Japonsku s výjimkou luxusní značky Vertu. Běžné modely Nokie podle odborníků nedokážou získat sympatie místních obyvatel v konkurenci s domácími značkami.

„Usoudili jsme, že za současných obtížných ekonomických podmínek nemůžeme investovat do vývoje produktů určených pouze pro Japonsko,“ řekl výkonný viceprezident společnosti Timo Ihamuotil.

Luxusní divize Vertu již dříve oznámila, že navzdory ekonomickému poklesu plánuje rapidní expanzi. Divize věří, že mobilní telefony se mohou brzy stát na trhu s luxusním zbožím novým hitem. Do konce příštího roku chce Vertu zvýšit počet samostatných obchodů po celém světě na 50 ze současných 30.

Společnost Vertu byla založena v roce 1998. Prodává ručně vyrobené telefony zdobené drahokamy, jejichž ceny se pohybují od 3 500 eur (téměř 90 tisíc korun) po více než 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Telefony firmy jsou k dostání ve více než 500 obchodech po celém světě, včetně klenotnictví.