Panenka Barbie vyhrála soud s konkurencí

Los Angeles - Legendární americká panenka Barbie je vítězem ve sporu se svou konkurentkou Bratz. Losangelský soud po čtyřleté právní bitvě zakázal firmě MGA Entertainment výrobu a prodej panenky Bratz. Navíc bude muset zaplatit sto milionů dolarů společnosti Mattel - výrobci Barbie.

Soud sice rozhodl, že MGA Enternainment musí panenku Bratz přestat vyrábět okamžitě, v letošní vánoční sezóně, však firmu ještě nechá utržit za prodej jejích zásob.

Pro MGA představuje verdikt drtivou porážku. Předcházelo tomu zjištění soudu, že návrhář Carter Bryant dal dohromady koncept panenky Bratz v době, kdy pracoval pro Mattel. Od roku 2001 přitom MGA na Bratz vydělala stamiliony dolarů, a připravila tak o ně výrobce Barbie.


Soud proto také přiřkl Mattelu odškodnění deseti milionů dolarů za porušení autorských práv a 90 milionů dolarů za ušlý zisk. Nikdo z MGA nebyl bezprostředně k zastižení, aby se k rozsudku vyjádřil, a není proto jasné, zda se podnik proti němu odvolá. Právník Mattelu označil verdikt za obrovské vítězství. MGA původní řadu čtyř Bryantových panenek rozšířila na více než 40 typů. Přidala také navazující značky Bratz Boyz, Bratz Petz a Baby Bratz.

Panenka Bratz
Panenka Bratz