Irská vláda poskytne třem největším bankám 7,7 miliardy eur

Dublin - Irská vláda posílí kapitál tří největších bank v zemi investicí v celkovém objemu 7,7 miliardy eur (202,5 miliardy Kč). Získá za to podíly v bankách Allied Irish Banks (AIB) a Bank of Ireland a většinovou kontrolu nad Anglo Irish Bank, kterou zasáhl úvěrový skandál.

Irsko je zatím poslední zemí, která se rozhodla pomoci bankám s překonáváním následků globální finanční krize z veřejných peněz. Na podobný plán zde investoři čekali několik měsíců. V jiných zemích Evropy a v USA vlády zachraňují banky od podzimu, začaly s tím krátce poté, co finanční sektor zachvátila nejhlubší poválečná krize. 

Minulý týden se tlak na zásah vlády zvýšil poté, co kvůli skandálu ohledně půjček pro nejvyšší manažery byli nuceni odstoupit šéfové Anglo Irish Bank a akcie banky spadly na rekordní minimum. Irský úřad bankovního dozoru nato zahájil vyšetřování podobných úvěrů u všech domácích bank.Vláda vloží po dvou miliardách eur do AIB a Bank of Ireland a dostane za to preferenční akcie a 25 procent práv hlasovat v „klíčových otázkách“, jako je jmenování ředitelů nebo vlastnické změny. Rekapitalizace zvýší základní ukazatel kapitálové přiměřenosti obou bank na zhruba požadovaných osm procent z nynějších šesti procent. Podle analytiků je tento plán pro obě banky a jejich akcionáře výhodnější než říjnový britský balík rekapitalizace bank za 37 miliard liber. 

Do Anglo Irish Bank vláda nejprve vloží 1,5 miliardy eur, za což dostane 75 procent jejích akcií. Další kapitál této bance kabinet poskytne, pokud to bude nutné k zajištění její životaschopnosti. 

Předseda správní rady Anglo Irish Bank Sean Fitzpatrick a její generální ředitel David Drumm minulý týden odstoupili z funkcí. Fitzpatrick přiznal, že posledních osm let převáděl půjčky kolem 87 milionů eur, které od banky dostal, vždy před koncem roku do jiné banky, aby se neobjevily ve výkazech pro akcionáře. 

Výměnou za státní investice všechny tři banky slíbily, že zvýší úvěry malým a středním firmám v příštím roce o deset procent a jejich půjčky pro první kupce nemovitostí vzrostou o 30 procent. Banky se také zavázaly, že přijmou nový kodex pro firemní úvěry. 

Irské banky těžily od 90. let minulého století z boomu na domácím trhu nemovitostí a ze silného růstu domácí ekonomiky. „Bublina“ cen nemovitostí však v zemi splaskla zároveň s podobným vývojem v USA. Na zářijové vyvrcholení globální finanční krize po pádu banky Lehman Brothers Irsko reagovalo jako první země Evropy vyhlášením neomezených záruk za bankovní vklady; to vyvolalo negativní reakce v zemích jako Británie, které musely tento krok napodobit.