Nejvýraznější podíl na pádu ceny ropy si připisuje pokles čínské poptávky. Spotřeba ropy v Číně se v listopadu podle výpočtu agentury Reuters meziročně snížila o 3,2 procenta. „Čínský dovoz surové ropy v listopadu klesl na nejnižší úroveň v letošním roce,“ řekl analytik John Kilduff ze společnosti MF Global.
Cena americké ropy se v červenci vyšplhala až na rekordní maximum 147,27 dolaru za barel. Od té doby však klesla o více než 100 dolarů kvůli obavám z negativního dopadu zpomalení ekonomiky na poptávku.
Ministři kartelu OPEC se minulý týden dohodli na snížení celkového těžebního limitu o rekordní jednorázový objem 2,2 milionu barelů denně. Jejich rozhodnutí však pokles cen ropy nezastavilo.
Co by se ale mohlo zastavit, je cena pohonných hmot, a to díky daním. „Klesající trend ceny bude pokračovat i počátkem příštího roku. Podle technické analýzy nic nenasvědčuje tomu, že by se trend měl změnit,“ spočítal analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Cena benzinu zatím kopíruje cenu ropy, pokles ale bude mít své dno. „Při tak nízké ceně benzinu jaká je teď, začínají další pokles brzdit daně, spotřební daň je asi 11 korun a to ještě nepočítáme daň z přidané hodnoty. Minimálně do konce roku se ale řidiči můžou těšit na stálé nízké ceny,“ komentoval Čermák.