Europoslanci slaví dekádu eura

Štrasburk - Zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku dnes doplňují oslavy deseti let existence jednotné evropské měny. V současnosti s ní jako s národním platidlem operuje 16 zemí. Nejnověji 1. ledna přistoupilo do eurozóny Slovensko. Každá země připravuje také speciální edici výročních mincí s motivem destiletí existence měny. Česká republika plánuje oznámení termínu přijetí eura na listopad letošního roku. Ve Studiu 6 se nad plusy a minusy jednotné evropské měny zamýšlel národní koordinátor pro přijetí eura v Česku Oldřich Dědek a Leopold Surga z České národní banky.

Počátkem roku 1999 bylo zavedeno euro jako zúčtovací jednotka pro platební styk. O tři roky později s ním zaplatili první Evropané v obchodech. Český přístup k euru závisí jen na politickém rozhodnutí. „Je připraven základní masterplán k přistoupení k euru,“ ujistil Surga.

Jaká by byla případná cena změny měny? „Vlastní bankovky bychom si sami nevyráběli. I Slovensko dostalo bankovky zapůjčené ze strategických zásob Evropské centrální banky. Náklad se tak zužuje jen na mince, a to je v řádu stovek milionů korun,“ popsal.

Video Studio 6 o dekádě eura
video

Studio 6 o dekádě eura

„Všechny přípravné práce by měly být ukotveny nějakým termínem,“ přeje si Dědek. „Rok 2013 je nejbližší možný. Dva roky budeme muset schválit v mechanismu ERM II, který kotví původní měnu k euru. Na přípravy toho jsou nezbytné minimálně tři roky,“ upřesnil.

V europarlamentu se pěla óda an euro

Podle předsedy Evropského parlamentu Hans-Gert Pötteringa je euro jedno z nejvýznamnějších rozhodnutí Evropské unie. Nyní, po deseti letech lze prý konstatovat, že euro má důvěru a skýtá pro lidi a podniky řadu výhod. Díky společné měně je eurozóna dobře vybavena, aby čelila vnějším tlakům a zmírnila nejhorší dopady nejhlubší hospodářské krize od 30. let.

Předseda Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet zdůraznil, že kdyby Evropa  neměla společnou měnu, nemohla by tak rychle reagovat na nedávnou finanční krizi. „V turbulentních časech je lepší se pohybovat na velké lodi než v malém člunu“, uvedl v tomto ohledu.

Společná měna dokonce prý přispěla k vytvoření 16 milionů pracovních míst. Bývalý prezident Francie Valéry Giscard d´Estaign označil zavedení eura za „největší příspěvek k evropské integraci od přímých voleb do parlamentu v roce 1979“.