Koruna díky pesimismu trhu vystřelila nad 27 jednotek za euro

Praha - Koruna dnes oslabila kvůli špatným datům z ekonomiky na nejnižší hodnoty od listopadu 2007. Odpoledne se dostala nad 27 korun za euro. K dolaru česká měna oslabila k hladině 20,60 Kč/USD. Na depreciaci se podle analytiků podepsala aktuální negativní statistika průmyslu a pesimismus centrální banky ohledně vývoje ekonomiky v letošním roce.

„Dnešní čísla o listopadové průmyslové a stavební výrobě byla výrazným zklamáním. Byl to prakticky první údaj, který byl do velké míry ovlivněn sníženou poptávkou ze zahraničí,“ uvedl analytik společnosti Citco-Finanční trhy Tomáš Volf. Nyní je podle něj už i největším optimistům jasné, že zpomalení ekonomiky EU bude mít drtivý dopad také na ČR.

I Česká národní banka dnes uvedla, že se začíná naplňovat pesimistický scénář vývoje. Viceguvernér ČNB Miroslav Singer řekl, že růst české ekonomiky bude letos pravděpodobně odpovídat spíše alternativnímu, pesimističtějšímu výhledu ČNB, který počítá se zpomalením na zhruba 0,5 procenta.

Krátkodobě tak může koruna podle Volfa dále oslabovat až nad 27,30 Kč/EUR. „V delším horizontu je pravděpodobné, že by se mohl objevit druhý břeh a koruna by měla zamířit k silnějším hodnotám,“ odhadl.