Souboj projektů cesty plynu do Evropy Nabucco - Southstream 0:1

Budapešť - Budoucnost plynovodu Nabucco, který má zcela obejít Rusko a Ukrajinu, zůstává v mlze. V Budapešti o ní bez konkrétního výsledku mluvili zástupci Evropské unie pod vedením českého premiéra Mirka Topolánka se zeměmi, které se mají jeho stavby účastnit. Některé státy požadují, aby na výstavbu finančně přispěla taky Evropská unie.

Cesta středoasijského plynu do Evropy měla začít na březích Dunaje. Jen pár dní po skončení plynové krize se budapešťský summit pokusil rozhýbat zamrzlý projekt Nabucco. Jeho hlavní cíl je oslabit závislost Evropy na Rusku coby producentovi i dodavateli plynu. Ten by měl od Břehů Kaspického moře putovat do evropských domácností ne přes Rusko a Ukrajinu, ale přes Adzerbajdžán, Gruzii, Turecko a Bulharsko. Jenže i tyto země jsou si vědomy své ceny, a třeba Turecko naznačilo, že by pokrok projektu Nabucco mohlo spojit s otázkou začlenění této východní výspy Evropy do Evropské unie.

Navíc Rusové lákají Evropu, a především pak Balkán, na svůj nový projekt, větev plynovodu Southstream, jehož hlavní devízou je podle Rusů obejití Ukrajiny. A nutno dodat, že projekt má k realizaci blíž, dokonce se na něm podílí řada evropských firem, Bulharsko už podepsalo s ruskou stranou dohodu o spolupráci.

I členové české delegace před příjezdem na budapešťský summit přiznávali, že setkání představuje jednu z posledních šancí, jak projekt Nabucco zachránit. Klíčové evropské země ho za svou prioritu nepovažují. „Má zabezpečit nejen naši energetickou bezpečnost a bezpečnost dodávek, ale taky naši nezávislost, fakticky naši svobodu,“ vyhlásil český premiér Mirek Topolánek. „Nabucco by mělo být zařazeno mezi klíčové priority a na začátku by mu měla unie poskytnout alespoň 200 milionů eur. Později budou potřeba další dvě miliardy z evropského rozpočtu,“ vypočítal maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Jistotu jen půjček nabídl na summitu eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 2 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 5 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 13 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...