Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné domácí emise státních dluhopisů od ledna do března v celkové výši 66 miliard korun. „Čistá emise státních dluhopisů za první čtvrtletí činila 17,5 miliardy korun,“ dodalo ministerstvo financí. Během čtvrtletí ministerstvo rovněž splatilo zbývající částky z 42. emise státních dluhopisů ve výši 37,9 miliardy korun. Zároveň úřad zpětně odkoupil dluhopisy za 10,6 miliardy korun.
Krátkodobý státní dluh během prvního čtvrtletí klesl o 5,5 procentního bodu na 11,2 procenta, čímž byla podle ministerstva udržena cílová hranice 20 procent. Průměrná splatnost státního dluhu stoupla ke konci března na 6,8 roku, ale pohybovala se v plánovaném intervalu mezi 5,5 roku až sedmi roky.
Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například úvěry od Evropské investiční banky.
Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Ten je v současnosti podle analytiků ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný.