V USA se v době krize neplatí jen dolarem

Washington/Praha - Deset měst ve Spojených státech amerických začalo v rámci lokálních protikrizových opatření používat vlastní měnu. Systém funguje tak, že skupina místních podnikatelů se dohodne na vytištění vlastních platidel. Zákazníci je nakoupí se slevou a uplatní je právě v obchodech, které toto oběživo přijímají. Paralelní lokální měny se už v minulosti objevily nejen v USA, ale i v Německu a Rakousku. Podobné systémy budí mnohé otázky, podle odborníků však pro ekonomiku nejsou nebezpečné a často končí nezájmem samotných účastníků.

„Systém funguje, pokud k němu přistupují všichni s dobrými úmysly. Jakmile toho začne chtít někdo zneužívat, tak tam mohou být rizika s tím spojená,“ upozornil v rozhovoru pro ČT děkan Fakulty financí a účetnictví VŠE Petr Dvořák. Podobné systémy podle něj vznikají, když lidé nemají dostatek zákonných platidel. Může se také jednat o snahu obchodníků udržet si zákazníky.

Podle daňového poradce Jana Ambrože lokální měny nenahrávají daňovým podvodům. Jediný problém je podle něj technického rázu, a to jak získanou ceninu zanést do účetnictví. Taková platidla přitom označuje spíše jako poukázky.

Podle Dvořáka už v minulosti podobné systémy fungovaly i v Německu a Rakousku, kde byly centrálními bankami zakázány. „Velmi často to ovšem končí tím způsobem, že účast v tom je taková vlažná… Systémy vlastně končí na základě toho nezájmu,“ uzavřel Dvořák.