Polsko chce od Mezinárodního měnového fondu 20 miliard dolarů

Varšava - Polsko chce požádat Mezinárodní měnový fond o napojení na flexibilní úvěrovou linku v objemu až 20 miliard dolarů (402,3 miliardy korun). Informoval o tom dnes polský ministr financí Jacek Rostowski s tím, že peníze od měnového fondu pomohou získat polské ekonomice imunitu vůči "viru krize" a spekulativním útokům. Podle analytiků podpoří úvěrová linka důvěryhodnost Polska.

„Polská vláda brzy podá žádost k Mezinárodnímu měnovému fondu o napojení na flexibilní úvěrovou linku. Ta zvýší rezervy národní banky zhruba o třetinu, tedy o 20 miliard USD,“ uvedl Rostowski. Polsko se tak stane již druhou zemí, která nový nástroj, jenž fond zavedl po posledním summitu zemí G20, využije. Jako první ho vyzkoušelo Mexiko.

Analytici hodnotí zprávu pozitivně. Polsko nejen získá další peníze na boj s krizí, ale zvýší se tím i jeho důvěryhodnost. „Je to dobrá zpráva pro investory, protože fond jasně uvedl, že úvěr je zaměřen na země s dobrými ekonomickými podmínkami, zlepší to také důvěryhodnost Polska,“ vysvětlila analytička banky Raiffeisen Marta Petka-Zagajewská. Půjčka by mohla pomoci stabilizovat i polský zlotý, který v poslední době značně kolísá.

Výkonný ředitel fondu Dominique Strauss-Kahn se domnívá, že by vyřízení žádosti Polska nemělo stát nic v cestě a očekává, že ji jeho úřad rychle schválí.  

Polské hospodářství je ve srovnání s dalšími rozvíjejícími se ekonomikami regionu střední a východní Evropy, jako je například Maďarsko, Lotyšsko a Rumunsko, v relativně dobrém stavu. Hrubý domácí produkt země se loni zvýšil ještě o 4,8 procenta a růst by si měl udržet i letos, i když jen na úrovni kolem 1,2 procenta.