GM má vyhlásit bankrot, ministerstvo to popírá

Washington - Americká vláda se připravuje na to, že příští týden nasměruje automobilku General Motors k bankrotu. Na svých internetových stránkách o tom s odkazem na s věcí seznámený zdroj informuje deník Washington Post. General Motors by podle plánu měla v režimu bankrotové ochrany dostat od federální vlády další půjčky v hodnotě necelých 30 miliard dolarů. Ministerstvo financí však zprávu listu popírá a jiné zdroje agentury Reuters obeznámené se situací označily zprávy o bankrotu za předčasné s tím, že GM má čas do konce tohoto měsíce.

Suma 30 miliard dolarů je podle Washington Post výchozím bodem pro vyjednávání vlády s General Motors a mohla by se ještě změnit, stejně jako načasování ohlášení bankrotu. S takto vysokou finanční injekcí by se investice, kterou do automobilky vložila americká vláda, vyšplhala na téměř 45 miliard dolarů.

Ministerstvo financí však zprávu listu odmítá. Podle něj stále platí termín prvního června, do kterého musí GM předložit plány restrukturalizace, na základě kterých buď obdrží další pomoc od vlády, nebo bude muset požádat o ochranu před věřiteli.

Video Rozhovor s Petrem Korbelem a Janem Blažkem, telefonát Olgy Bakové
video

Rozhovor s Petrem Korbelem a Janem Blažkem, telefonát Olgy Bakové

Petr Korbel, šéfredaktor týdeníku Profit:

0„Auta General Motors jsou příliš velká a ještě k tomu nejsou dostatečně kvalitní. Potom je to obecně problém amerického hospodářství, které si zvyklo žít na dluh, a to jak na úrovni státu, tak na úrovni jednotlivců, a ono to nejde na věky. General Motors dodával ta drahá velká auta a těch se to týká nejvíc.“


Vláda již dříve naznačila, že má v úmyslu převzít nejméně 50 procent restrukturalizované společnosti a pravděpodobně by převzala také právo jmenovat šéfy GM, uvádí Washington Post.

List rovněž uvedl, že další problémová automobilka Chrysler by příští týden mohla opustit režim bankrotové ochrany.