Medveděv: Schodek rozpočtu bude nejméně 7 procent HDP

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes připustil, že schodek ruského státního rozpočtu letos dosáhne nejméně sedmi procent hrubého domácího produktu. Dodal, že může jít o "optimistickou prognózu". Ministerstvo hospodářského rozvoje původně počítalo s poklesem ruské ekonomiky v letošním roce o 2,2 procenta, ale v prvním čtvrtletí výkon hospodářství klesl o 9,5 procenta. Nyní ministerstvo chystá nové prognózy počítající s poklesem HDP o čtyři až osm procent.

Medveděv dnes v Kremlu před vládou a šéfy obou komor parlamentu vysvětloval hlavní teze přípravy státních rozpočtů na léta 2010 až 2012. Podle prezidenta chystané reformy, například penzijní, a modernizace ruské ekonomiky vyžadují vážné změny ve struktuře rozpočtů a úspory ve státních výdajích.

V důsledku světové krize a pádu cen ropy a plynu budou v Rusku „poprvé za desetiletí výdaje převyšovat příjmy“ rozpočtu, konstatoval prezident. Předpověděl také, že ruská ekonomika „letos zažije ještě hlubší pokles, než se očekávalo“. Za klíčové označil zajištění sociálních výdajů státu, což podle něj umožňují rezervy nahromaděné za předchozích let. Napřesrok by tak průměrná penze měla přesahovat 8000 rublů měsíčně (necelých 5000 korun).

Medveděv chce mluvit také do ekonomiky

První prezidentovo „rozpočtové poselství“ pozorovatelé vykládají i jako známku Medveděvova odhodlání hrát větší roli v ekonomice. Ta se dosud jeví doménou Medveděvova předchůdce v čele státu, nynějšího premiéra Vladimira Putina.

Náměstkyně ministra financí Taťana Něstěrenková již minulý měsíc varovala, že vzhledem k výpadku příjmů by rozpočtový deficit letos mohl dosáhnout deseti procent HDP. Vzhledem k poklesu cen ropy byla vláda v březnu nucena letošní rozpočet přepracovat. Rozpočtové výdaje však ponechala vysoké, aby pomohla ekonomice postižené globální ekonomickou krizí. K pokrytí deficitu chce použít peníze z rezervního fondu, ve kterém je 121 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu korun).