Letecká společnost Ryanair je v rekordní ztrátě

Dublin/Praha - Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair ohlásila rekordní propad. Její zisk klesl za poslední rok o 78 procent. Na své konto si tak připsala 105 milionů eur (asi 2,8 miliardy korun). Na tento rok ale firma počítá s růstem zisku, který by měl být proti předchozímu roku asi dvojnásobný a pohybovat se od 200 milionů do 300 milionů eur. Ryanair je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě.

„Ryanair bude i nadále snižovat ceny letenek, aby podpořil růst přepravy, zachoval vytíženost nákladního prostoru a od dražší konkurence přilákal více zákazníků,“ uvedl šéf Ryanairu Michel O'Leary. S poklesem zisku se však snaží vyrovnat i ostatní aerolinky. Za současné situace, kdy zájem lidí o cestování klesá, je to však velmi obtížné. „Lidé šetří, a tím pádem si dopřávají daleko méně prodloužených víkendů. Šetří na hypotéky a podobně,“ řekl analytik z firmy Cyrrus Jan Procházka.

Například British Arways vykázaly v loňském finančním roce provozní ztrátu ve výši 351,8 milionů amerických dolarů. Společnost se také propadla do rekordní ztráty. Enormní ztrátu však prohloubily i miliony dolarů spojené s odchodem asi 2500 zaměstnanců. Také České aerolinie nedávno oznámily, že jejich ztráta za první čtvrtletí letošního roku dosáhla 1,3 miliardy korun. V uplynulém roce však České aerolinie hospodařily se ziskem.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové