Orco zveřejnilo těžkou ztrátu za první pololetí

Praha - Developerská společnost Orco, jejíž akcie se obchodují na pražské, varšavské, budapešťské a pařížské burze, se propadla do nečekaně hluboké ztráty. Za první pololetí prodělala téměř 200 milionů eur, tedy asi 5 miliard korun. Nad stovkami nedostavěných bytů po celém Česku se proto vznáší otazník. Analytici očekávali ztrátu kolem 135 milionů eur (přibližně 3,4 miliardy korun). Ztráta Orca přitom za první pololetí loňského roku činila 14 milionů eur.

Orco, které patří k největším developerským společnostem v Česku, se potýká především s vysokým zadlužením. Podle posledních dostupných údajů se dluhy Orka pohybují až kolem 1,6 miliardy eur. Firma je od března v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli. Současně jedná o investičním vstupu s americkou společností Colony Capital. Orco také prodělává restrukturalizaci, už dříve oznámilo, že se chce v dalších aktivitách soustředit hlavně na Prahu a Berlín.

Zda se podaří všechny byty dostavět, zatím nechtějí realitní makléři komentovat. Byty se v současnosti prodávají za cenu kolem 60 tisíc korun za čtvereční metr, třípokojový byt se cení na 4,8 miliónů korun. S výprodejem bytových jednotek za nízkou cenu se ale prý ani za této situace počítat nedá.

Video Komentář Jana Šimka a Radima Koliby
video

Komentář Jana Šimka a Radima Koliby

Komentář Jana Šimka a Radima Koliby

E: 28.8.2009

Reportáž Hany Vorlíčkové

Orco má podle expertů šance na přežití. Tržby této developerské společnosti totiž meziročně mírně rostou o 17 procent. Naději by mu mohla přinést také vyšší poptávka. O budoucnosti firmy by se mělo rozhodnout během dvou měsíců, kdy akcionáři budou rozhodovat o další existenci společnosti.

Se ztrátou se potýkají i další developerské společnosti v republice

Pololetní výsledky zveřejnila už ve středu developerská společnost ECM Real Estate Investments, jejíž akcie se také obchodují na pražské burze. ECM se podařilo od ledna do června meziročně mírně snížit ztrátu na 18,57 milionu eur (asi 471 milionů korun).

Ztrátě se nevyhnul ani stavitel skladů VGP, třetí realitní firma s cennými papíry na burze v Praze. V první polovině roku činila její ztráta 11,7 milionu eur (přibližně 301 milionů korun). Za stejné období loňského roku měla čistý zisk 13,9 milionu eur.

Prodej bytů Orco v ČR
Prodej bytů Orco v ČR