Při správné volbě účtu je možné ušetřit přes stovku měsíčně

Praha - Při volbě dobrého bankovního účtu je možné ušetřit až 150 korun za měsíc. Zhruba takový je rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším účtem pro běžného drobného klienta českých bank. Nejvýhodnější účty nabízejí malé banky, ty velké v průzkumu serverů www.penize.cz a www.bankovnipoplatky.com propadly. Stejně jako loni je králem účtů mKonto od mBank. Naopak nejdražší zůstávají tradiční velké banky, kde klienti v podstatě platí prémii za to, že svou banku najdou téměř všude. Poslední místo tentokrát obsadila Komerční banka s účtem Extra Konto.

Ze srovnání loňského a letošního průzkumu nelze jednoznačně říct, že by banky služby zlevňovaly nebo zdražovaly. Pohyby byly oběma směry. Nejvíce běžný účet a navazující služby zlevnila LBBW Bank.

Raiffeisenbank, GE Money Bank a Citibank komplikují klientům srovnávání balíčků a rozhodování o výběru účtu doplňujícími podmínkami, po jejichž splnění je výsledná cena za jejich účet nižší. Například Raiffeisenbank u eKonta nabízí variantu Premium, pokud mimo jiné na účet každý měsíc přijde minimálně 25 tisíc korun. Pak eKonto stojí 80 korun. Bez splnění této podmínky přijde na 203 korun.

Průzkum hledal nejlevnější účet pro běžného bankovního klienta. Průměrný klient má jeden účet i platební kartu, používá internetové bankovnictví, na účet mu chodí čtyři příchozí platby a z účtu mu odchází devět plateb z jednorázových a trvalých příkazů. Má zřízeno SIPO a vybírá dvakrát z bankomatu vlastní a jednou z bankomatu cizí banky. Soudě podle informací z bank, průměrný klient vyhledává pobočky, na kterých jednou vkládá hotovost a podává jeden příkaz k úhradě.