Největší růst platů Český statistický úřad zaznamenal ve zdravotnictví a oblasti sociální péče, kde si lidé polepšili v průměru o 7,6 procenta. O 6,4 procenta více než před rokem vydělávali ve druhém čtvrtletí také pracovníci působící v sektoru výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla. Nad průměrem byla také oblast vzdělávání, kde mzdy vzrostly o 5,4 procenta. Zcela opačný trend zaznamenalo odvětví těžby a dobývání, kde nominální mzdy klesly o 7,5 procenta.
I když průměrná mzda ve druhém čtvrtletí rostla, hospodářská krize si přeci jen žádá své. Výsledky za první půlrok podle analytika ČSOB Petra Dufka jasně naznačují, že letošní rok bude z hlediska vývoje nominálních mezd nejslabším v historii. „Reálně sice situace nevypadá tak zle, avšak stále platí, že na průměrnou mzdu nedosáhne velká část zaměstnanců. Rovněž se dá souhlasit i s tím, že statistiku vychyluje k lepším výsledkům propouštění zaměstnanců s nižšími mzdami. Skutečnost je proto možná o něco horší, než naznačují letošní čísla,“ varoval. Zrychlení růstu mezd se podle Dufka nedá očekávat ani ve druhé polovině roku.

Rozhovor s Davidem Markem a Josefem Středulou
Rozhovor s Davidem Markem a Josefem Středulou
3.9.2009 S14.00
Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí rostla
Problémem průměrné mzdy je ale také fakt, že samotný její růst nesvědčí o růstu blahobytu. Na průměrnou mzdu totiž stále většina pracujících nedosáhne. „Pokud bych to měl kvantifikovat, tak si myslím, že na průměrnou mzdu dosáhne zhruba 40 procent lidí,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
